Dąb dostał kwiatki. Taki prezent otrzymał pomnik przyrody przy ul. Jana Pawła II w Lublinie.

2021-11-15 14:07
Dąb szypułkowy, pomnik przyrody przy ul. Jana Pawła II w Lublinie
Autor: Miasto Lublin

Dekoracyjne byliny pojawiły się wokół pnia a w koronie drzewa odbyły się zabiegi pielęgnacyjne.

Prace w koronie drzewa był prowadzone metodą alpinistyczną, mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza. - Projekt polegał na przeprowadzeniu prac pielęgnacyjnych w koronie dębu rosnącego przy ogródkach działkowych w rejonie ul. Jana Pawła II, które zostały wykonane metodą alpinistyczną przez specjalistów z zakresu chirurgii drzew. Z uwagi na to, że drzewo stanowi pomnik przyrody, prace w koronie zostały ograniczone do niezbędnego minimum, tak aby zachować w jak największym stopniu jego naturalny pokrój. Poza tym, w celu poprawy estetyki najbliższego otoczenia, wykonano rabatę bylinową wokół pnia drzewa, składającą się z bodziszków i zawilców.

Jak dodaje Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni: - Potrzeba zadbania o cenne przyrodniczo drzewa i poprawa ich warunków dotyczy również tych objętych ochroną prawną. Jesienią z projektu grantowego zostało ukwiecone otoczenie jednego z lubelskich pomników przyrody, co jest pierwszą tego typu inicjatywą w mieście. Ponadto, nacisk na poprawę estetyki zieleni miejskiej stanowi bodziec do rewitalizacji kolejnych terenów zielonych Lublina. Mamy nadzieję, że dzięki udanej współpracy samorządu z partnerami i instytucjami oraz szukaniu dodatkowych, pozabudżetowych źródeł finansowania, uda się w przyszłości zrealizować więcej takich niestandardowych projektów.

​Dąb szypułkowy, który zyskał kwietne otoczenie ma ponad 3 metry w obwodzie pnia i rośnie przy ulicy Jana Pawła II w Lublinie.