Powitanie Wiosny w Operze Lubelskiej [AUDIO]

Będą wielkie widowiska, premierowe spektakle i znane tytuły. Opera Lubelska przygotowała w marcu szereg wyjątkowych propozycji. W repertuarze miedzy innymi specjalny koncert wiosenny oraz ostatnia najnowsza produkcja z wyjątkową muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Opera Lubelska zaprasza na niezwykły koncert w stylu brilliant - lekki, radosny, pełen blasku Wiednia i Paryża, z artystami, którzy sprawią, że to będzie niezapomniany czas.
Koncert "Powitanie Wiosny" odbędzie się 9 marca 2025 r. o godzinie 17:00.
Program koncertu złożony jest z najpopularniejszych arii i duetów operetkowych i musicalowych wszech czasów. To muzyczny wieczór z cudownym brzmieniem głosów solistów, orkiestry i magii baletu. Nie zabraknie ognistych czardaszy, porywających polek, jak i nostalgicznych walców i kantylen.
W tę wyjątkową muzyczną podróż do wiedeńskich sal balowych, urokliwych altan czy francuskich uliczek zabiorą publiczność znakomici soliści: Kamila Lendzion – sopran, Joanna Nawrot-Maciejowska – sopran, Jakub Gąska - tenor, Piotr Maciejowski – tenor, Jakub Milewski - baryton, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Lubelskiej pod kierownictwem Łukasza Sidoruka, a także Balet Opery Lubelskiej.
W marcu będzie można także zobaczyć ostatnią w wielkich premier Opery Lubelskiej czyli „Don Giovanni” - arcydzieło literatury operowej.
"Don Giovanni" to niezwykle intrygująca pod względem fabuły opera. To "Il dissoluto punito, ossia il Don Giovanni, czyli "Rozpustnik ukarany...Don Giovanni". Zabawna historia najsłynniejszego uwodziciela, nieustraszonego łowcy kobiecych serc i cynika. „Don Giovanni” to opera w dwóch aktach, skomponowana przez Wolfganga Amadeusza Mozarta z librettem Lorenzo Da Ponte. To uniwersalna opowieść o ludzkich namiętnościach, niepohamowanej żądzy i karze, która dosięga głównego bohatera.
Znawcy gatunku podkreślają nie tylko genialną muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale również nieustępujące jej libretto, które stworzył dramatopisarz i włoski twórca oper Lorenzo da Ponte. Mozartowskie dzieło od dnia premiery, do dziś cieszy się nieustającą popularnością na całym świecie i uchodzi za jeden z najwybitniejszych utworów w całej spuściźnie kompozytorskiej Mozarta. Należy do „żelaznego repertuaru” każdej opery nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
"Don Giovanni” będzie prezentowany 6 i 7 marca 2025 r. godz. 18:00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
W marcowym repertuarze Opery Lubelskiej nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych. Pojawi się „Królewna Śnieżka”- jedna z najpiękniejszych bajek. Znana wszystkim z opowiadań, lektury „Baśni Braci Grimm”. Dzieci zobaczą przedstawienie baletowe. To znaczy, że historia Śnieżki, jej macochy – złej Królowej i siedmiu krasnoludków zostanie opowiedziana tańcem.
Baletowa wersja „Królewny Śnieżki” skomponowana (na podstawie libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrkowskiego) przez Bogdana Pawłowskiego w 1970 r. przyniosła autorowi ogromną popularność i niesłabnącą sympatię młodych widzów.
Losy pięknej i dobrej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali od lat dostarczają dzieciom niezapomnianych emocji.
Spektakle pojawią się 12,13 i 14 marca, godz. 10:00 oraz 16 marca, godz. 12:00.
Pod koniec marca na scenę Opery Lubelskiej powróci "Księżniczka Czardasza".
To najlepsza i najpopularniejsza operetka Emmericha Kalmana i jedna z najczęściej wystawianych na światowych scenach muzycznych, w której przebój goni przebój, a barwne frazy muzyczne przeplatają się z dynamicznymi układami baletowymi. Któż nie zanuci pochodzących z niej przebojowych melodii? W spektaklu udział bierze 100 wykonawców (soliści, chór, balet, orkiestra).
Książę Edwin von Lippert Weylersheim zaręcza się z gwiazdą variétés Orpheum Sylvą, chociaż ta planuje wyjazd na podbój Ameryki. Oczywiście rodzina nie godzi się na małżeństwo, tym bardziej, że Edwin jest zaręczony z kuzynką Stasi. Pojawiają się też birbanci Boni i Feri. Ten pierwszy pokazuje Sylvie zawiadomienie o oficjalnych zaręczynach Edwina z hrabianką Stasi. Gwiazda czuje się zawiedziona i oszukana. Boni pociesza ją, że takich Edwinów czekają tuziny, więc pora jechać po oklaski i po karierę. Przed tym jednak Sylva pojawia się incognito jako żona... Boniego na balu w pałacu księstwa Lippert Weylersheim w Wiedniu i zdobywa serca niedoszłych teściów... Wydarzenia zdają się przybierać sensacyjny obrót, a wszystko po to, aby w finale mogło zabrzmieć wspólne - Kochaj mnie!
"Księżniczka Czardasza" będzie prezentowana 21,22 marca godz. 18:00 oraz 23 marca, godz. 17:00.
Opera Lubelska - Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5.
www.operalubelska.pl
źródło: Opera Lubelska