Przywrócona wartość historyczna Kościoła Pobrygitkowskiego [AUDIO]

Głównym celem było przywrócenie wartości historycznej rewitalizowanego pobrygidkowskiego zespołu klasztornego w Lublinie. W trakcie prac dokonano kilku ciekawych odkryć.
- Niespodzianek było bardzo wiele, szczególnie w tym pierwszym okresie, kiedy był przeprowadzony remont w 2011 i 20112. Przede wszystkim zaskoczyło prezbiterium. Ono kiedyś było zamalowane na biało, natomiast dzięki pracom konserwatorskim teraz wygląda zupełnie inaczej. To co widzimy to 97% oryginału. Co nas zaskoczyło jeszcze wiedzieliśmy o dziewięciu kryptach. Okazuje się, że jest 10. Jednak tej 1o. nie przebadaliśmy. Archeolodzy mają mi to za złe do dnia dzisiejszego, bo krypta zlokalizowana przy głównym ołtarzu nie została przebadana. Tajemnice pozostały dla przyszłych pokoleń. Po prostu mieliśmy określony harmonogram i czas realizacji. Prace przede wszystkim wymagały dużo cierpliwości i pokory. Nie wszystko co było z zaplanowany na dany rok udało się zrealizować w ciągu jednego roku. Końcowy efekt dzisiaj możemy podziwiać i możemy być dumni, że mamy taką świątynię w Lublinie, która już od sześciu wieków wpisuje się w pejzaż Koziego Grodu – mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pobrygitkowskiego.
Kościół wpisany jest do rejestru zabytków. Zwany jest pobrygidkowskim lub grunwaldzkim. To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w regionie. Pochodzi z XV wieku. Fundatorem kościoła był Władysław Jagiełło.
- Mamy tutaj szereg zabytków pochodzących z czasów jagellońskich. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz św. Brygidy, patronki tego kościoła. On jest tylko okazjonalnie pokazywany. To była środkowa część gotyckiego tryptyku. Wskazują na to okucia zachowane od tyłu. Po lewej stronie w nawie bocznej XV- wieczny krucyfiks. To też czasy Jagielonów. Gdy wyjdziemy na strych zobaczymy polichromie powstałe za czasów Kazimierza Jagiellończyka. One też były poddawane zabiegom konserwatorskim. Kolejne fragmenty polichromii odkryto na chórze. Konserwacja to nieustający proces utrzymywania zabytku w niepogorszonym stanie – mówi Dariusz Kopciowski, konserwator zabytków.
Kościół pobrygidkowski (popularnie zwany powizytkowskim) pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Lublinie, był wznoszony w latach 1412–1426. Zbudowano go w celu upamiętnienia zwycięstwa Władysława Jagiełły nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Pierwotna, gotycka bryła kościoła zachowała się do dzisiaj bez znaczniejszych zmian, mimo kilkukrotnych pożarów i rabunków. Od strony południowej przylegają do kościoła zabudowania klasztorne przebudowane w XVII wieku.