Puławy - remont przed Pałacem Czartoryskich

2022-02-23 19:26
Dziedziniec Pałacu Czartoryskich
Autor: Muzeum Czartoryskich w Puławach Dziedziniec Pałacu Czartoryskich będzie remontowany

Ma być estetycznie i równo. Dziedziniec przed Pałacem Czartoryskich w Puławach czekają zmiany. Wszystkie alejki wokół fontanny zostaną wyremontowane. Modernizacja obejmie płyty z piaskowca, które są już w bardzo złym stanie. Prace na dziedzińcu mają potrwać do końca kwietnia.

Władze Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, które swoją siedzibę mają w pałacu Czartoryskich przygotowują się do dużych prac modernizacyjnych na dziedzińcu pałacowym. Poprawione zostaną alejki wokół fontanny, które są w złym stanie. Wszystkie połamane płyty będą wymienione. Prace ruszą wiosną tego roku. Jest już projekt i zgoda konserwatora. Alejki z płytami z piaskowca będą wyrównane. Prace na dziedzińcu mają potrwać do końca kwietnia. Po nich ruszyć ma remont tarasu Pałacu Czartoryskich, który wymaga ponownego remontu. W planach na ten rok, jest jeszcze remont elewacji budynku kordegardy, gdzie mieści się punt obsługi turystycznej Pałacu Czartoryskich w Puławach.

Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stanowiły centrum życia politycznego, kulturalnego i literackiego. Stało się to za sprawą Adama Kazimierza Czartoryskiego i jego małżonki Izabeli z Flemmingów, którzy sprowadzili na dwór puławski najwybitniejszych artystów (Jan Piotr Norblin), literatów (Julian Ursyn Niemcewicz) i architektów (Christian Piotr Aigner). To tu, w Świątyni Sybilli (1801) i Domu Gotyckim (1809) księżna stworzyła pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Stało się ono zalążkiem wielkiego kolekcjonerstwa, kultywowanego do dziś. Kres puławskiego ośrodka to czasy powstania listopadowego, kiedy to dobra Czartoryskich uległy konfiskacie, a sami Czartoryscy udali się do Paryża, na emigrację. W puławskim pałacu umieszczono Aleksandryjski Instytut Wychowania Panien, oraz kolejno Instytut Politechniczny i Rolniczo – Leśny oraz Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa. Obecnie właścicielem kompleksu pałacowo parkowego jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.