RAZ, DWA, TRZY… Na wycieczkę do Lasu chodź i Ty!

2022-05-24 14:24
Wycieczka do lasu
Autor: Małgorzata Oroń Wycieczka do lasu

Odpoczynek, piękne widoki, śpiew ptaków, czyste powietrze i cisza od zgiełku pędzącego świata…​ To główne powody dla których coraz więcej Polaków "ucieka" na jednodniowe wycieczki do lasów. Każda taka wycieczka powinna być jednak dobrze przygotowana i zaplanowana.

Leśnicy w całej Polsce zachęcają wszystkich do skorzystania z wypoczynku w lesie. Na turystów spragnionych czystego, zdrowego powietrza, leśnych widoków, wszechogarniającej zieleni i ptasich koncertów czekają przygotowane w najatrakcyjniejszych miejscach ścieżki edukacyjne, szlaki turystyczne, wiaty turystyczne, stoły i ławki. Można tu w pięknym leśnym otoczeniu odpocząć i podziwiać niezmierzone bogactwo przyrody.

Wybierając się na wycieczkę do lasu powinniśmy na pewno dopilnować, aby nasz telefon był naładowany, nie zaszkodzi także zapasowy powerbank na wypadek, gdybyśmy zgubili drogę. Ponadto w plecak powinniśmy spakować wodę, jedzenie, apteczkę podręczną, a także płaszcz przeciwdeszczowy – pogoda potrafi się zmienić bardzo szybko i niespodziewanie. Każdy idąc do lasu powinien także mieć ze sobą spray przeciwko komarom i kleszczom – zaznacza Ewa Pożarowszczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Spacerowanie po leśnych, krętych a często także zarośniętych gęsto terenach i duktach wymaga także odpowiedniego ubioru oraz obuwia.

Żeby nam się dobrze spacerowało po leśnych duktach każdy powinien mieć czapkę na głowę, długa i rozpinaną bluzę lub koszulę, spodnie najlepiej powinny być także z długą nogawką. Wszystko to po to, aby np. kleszcze czy inne owady miały utrudniony dostęp do naszego ciała. Na pewno sporym ułatwieniem w swobodnym spacerowaniu będą także wygodne, terenowe buty. Czyli takie z grubą podeszwą, wyższe – sięgające za kostkę. Takie buty będą się zdecydowanie lepiej sprawdzały na takim terenie niż obuwie w którym chodzimy na co dzień – dodaje E. Pożarowszczyk.

Polskie lasy są jednymi z najbardziej palnych w Europie nawet, gdy jest chłodno, czy nawet mokro. Ognisko można rozpalić tylko w wyznaczonym do tego miejscu, najczęściej są one w pobliżu wiat turystycznych i miejsc biwakowych. Nie można rozniecać ognia nie tylko w lesie, ale i w odległości 100 metrów od niego.

W Lasach Państwowych obowiązuje zakaz używania turystycznych butli gazowych oraz rozpalania ognia poza terenami do tego wyznaczonymi. Jeśli chcemy użyć butli gazowej to możemy to zrobić tylko w 43 punktach w całym kraju, jest to związane z programem „Zanocuj w lesie”. Natomiast ognisko możemy rozpalić po wcześniejszym zgłoszeniu tego do nadleśnictwa i uzyskaniu odpowiedniej zgody. W każdym nadleśnictwie jest wytypowane konkretne miejsce. Niemniej pamiętajmy, że za każdym razem kiedy chcemy użyć butli lub rozpalić ognisko powinniśmy najpierw dowiedzieć się z jakim stopniem zagrożenia pożarowego mamy do czynienia – apeluje E. Pożarowszczyk.

Należy pamiętać, aby zawsze, nawet jeśli otrzymamy pozwolenie na rozpalenie ogniska w lesie i odpowiednio zabezpieczyć ziemię przed rozprzestrzenianiem się ognia. Osoby rozpalające ognisko w lesie zawsze muszą mieć przy sobie sprzęt, który pozwoli im dać się skontaktować ze strażą pożarna lub służbami leśnymi. Dodatkowo, trzeba mieć środek do gaszenia ognia. Po zakończeniu ogniska, konieczne jest dokładne ugaszenie ognia. Nie można zostawiać tlących się kawałków drewna, czy węgla. Ogień trzeba zalać wodą lub zasypać piaskiem.

Kodeks wykroczeń wskazuje, że kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu (…), podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Tej samej karze podlega ten, kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem. Kara aresztu może zostać wymierzona od 5 do 30 dni, zaś grzywna od 20 do 5000 złotych.

Z kolei doprowadzenie do pożaru jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Mandat karny za popełnienie wykroczenia może nałożyć Policja, Straż Leśna, nadleśniczy, zastępca nadleśniczego, leśniczy i podleśniczy. Wysokość mandatu nie może przekraczać 500 zł, a w przypadku mandatu za co najmniej dwa wykroczenia 1000 zł. Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu, a do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie.