Relikwie św. Walentego w Lublinie

Ołtarz z relikwiami św. Walentego
Autor: Parafia pw Nawrócenia św. Pawła w Lublinie Ołtarz z relikwiami św. Walentego

Kościół Nawrócenia św. Pawła jest jednym z dwóch w Lublinie, gdzie przechowywane są relikwie świętego. Drugi to kościół św. Mikołaja na wzgórzu Czwartek. Prawdopodobnie największe na świecie relikwie świętego Walentego znajdują się w kościele Nawrócenia św. Pawła przy ulicy Bernardyńskiej.

Święty Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Rzymie. Wspomnienie świętego przypada w rocznicę jego egzekucji czyli 14 lutego.

Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, narzeczonych, małżonków, ale również chorych. Jego wstawiennictwo uczy ludzi jak kochać czystą miłością, wspiera rodziny przeżywające kryzysy małżeńskie, pomaga cierpiącym w chorobach. W ikonografii przedstawiany jest jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.

W zabytkowym kościele p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie znajduje się zabytkowy obraz, ołtarz i relikwiarz św. Walentego. Relikwie świętego Walentego sprowadzili do Lublina ojcowie bernardyni, którzy w XV wieku założyli klasztor w miejscu dzisiejszego kościoła Nawrócenia św. Pawła. Szczątki św. Walentego umieszczone są w jednym z bocznych ołtarzy w przezroczystej trumnie. Są tam duże fragment czaszki oraz kości. W każdym miesiącu, czternastego dnia odbywa się tu specjalne nabożeństwo. Modlitwa przy relikwiach św. Walentego odbędzie się w poniedziałek - 14 lutego o godzinie 18.30 w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Oprócz specjalnej katechezy będzie można pomodlić się przy ołtarzu św. Walentego.

Najważniejszym miejscem kultu świętego Walentego jest bazylika jego imienia we włoskim mieście Terni, gdzie patron zakochanych został pochowany. Święty Jan Paweł II podczas wizyty w bazylice w Terni wypowiedział słowa, które zostały wyryte na płycie przy grobie świętego: „Miłość zwycięża, znosi granice, przełamuje bariery między ludźmi. Miłość stwarza nowe społeczeństwo”. W niedzielę po wspomnieniu św. Walentego w tym kościele odbywa się również Święto Zaręczyn.