Rok Jubileuszowy uroczyście otwarty w Archidiecezji Lubelskiej [AUDIO]
Został zainaugurowany uroczystą procesją. Wyruszyła z kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha do Archikatedry Lubelskiej wieczorem 29 grudnia w Uroczystość Świętej Rodziny
Ogłasza go papież a obchody odbywają się na całym świecie. W Wigilię Bożego Narodzenia Ojciec Święty Franciszek rozpoczął w Kościele Rok Jubileuszowy. W niedzielę 29 grudnia miało to miejsce również w archidiecezji lubelskiej. Była uroczysta procesja z kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha i Msza Święta w archikatedrze. - Co 25 lat obchodzony w jubileusz jest czasem szczególnej łaski dla wiernych i ważnym okres dla Kościoła - podkreśla arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. - Ma nam przypomnieć narodzenie Chrystusa, który po to stał się człowiekiem, aby nas przez swoją śmierć i zmartwychwstanie odkupić, wyzwolić, zaprowadzić do nieba. I dlatego cieszymy się, że możemy przeżywać to nasze pokolenie właśnie ten rok jubileuszowy i jest to rok pod znakiem nadziei. Ojciec święty Franciszek, który otworzył wigilię, święte drzwi bazyliki watykańskiej, zalecił, aby na całym świecie, w każdej katedrze urządzić taką uroczystość przejście z kościoła Ducha Świętego do katedry razem z tym pięknym krzyżem i potem uroczysta msza święta ma nas wprowadzić w ten rok jubileuszowy rok miłosierdzia rok pojednania rok zapomnienia krzywd rok wyciągnięcia dłoni do drugiego człowieka i ze znakiem pokoju i życzliwości rok bożego miłosierdzia i rok ludzkiej miłości nadziei - dodał.
Hierarcha, który dokonał uroczystego otwarcia, przypomniał znaczenie hasła Roku Jubileuszowego "Pielgrzymi Nadziei". - Bo jeżeli człowiek straci nadzieję, to straci sens życia. I hasłem są słowa świętego Pawła, że nadzieja nie zawodzi, zawiać nie może. Nadzieja, którą pokładamy w Bogu, w boskie obietnice. Natomiast te nadzieje, które łączymy z ludźmi, z różnymi sprawami, one się czasem nie spełniają. I jeżeli my mamy nadzieję, to pracujemy w tym kierunku, aby to, co jest przedmiotem naszych marzy i nadziei zrealizować. I także sami staramy się, żeby te nadzieje, które ludzie wiążą z nami, dobre nadzieje, żebyśmy je realizowali. Więc w ten sposób, jeżeli jesteśmy ludźmi nadziei, to jesteśmy ludźmi działania odmiany świata na lepsze - zaznaczył metropolita lubelski.
Jednym ze znaków Jubileuszu, obok otwarcia drzwi i odpustu, jest pielgrzymka. - Cieszymy się, że mamy także 12 kościołów, w których będą mogli wierni zdobywać te same dobra duchowe, które są w tych bazylikach watykańskich. Także to jest bardzo ważne. Nie muszą jechać do Rzymu. Można, zapraszamy, żeby jechali, papież tam czeka, ale nawet ci, którzy są chorzy i nie mogą w ogóle wyjść do kościoła, też mają szansę, żeby się umocnić duchowo, żeby wzmocnić swoją wiarę, nadzieję i rozpalić swoją miłość - podkreślił arcybiskup Stanisław Budzik.
- Rozpoczęliśmy ten rok, który jest dla nas darem od Boga, w szczególnym miejscu - powiedział w homilii arcybiskup Budzik. - Rozpoczęliśmy naszą uroczystość otwarcia jubileuszu w kościele Świętego Ducha. To właśnie Duch Święty pisze papież Franciszek swoją nieustanną obecnością na drodze kościoła promieniuje w wierzących światłem nadziei. Podtrzymuje je jak pochodnię, która nigdy nie gaśnie, aby wspierać i ożywiać nasze życie. Umacniana przez Ducha Świętego nadzieja nie słabnie nawet w obliczu trudności, bo opiera się na wierze i karmi się miłością. Tym samym pozwala nam odważnie kroczyć drogą naszego życia i powołania. Wyruszyliśmy w drogę do katedry, postępując za krzyżem Chrystusa. W świecie pełnym zamętu krzyż pozostaje kotwicą zbawienia, jak to zostało zaznaczone na logo jubileuszu. Jest znakiem nadziei, która nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga, który jest wierny, który jest miłosierny. Nasza procesja była symbolem wędrówki wspólnoty Kościoła, nieustannie zmierzającej ku nie Jeruzalem. Niesiony tuż za krzyżem złoty ewangeliarz to skarbnica żywego słowa zmartwychwstałego Chrystusa. Ta ewangelia idzie przed nami jak niegdyś słup ognia, który wskazywał Izraelitom drogę na pustyni. Papież pragnie, aby rok jubileuszowi był dla całego Kościoła intensywnym doświadczeniem łaski, przebaczenia, miłosierdzia - powiedział.
W procesji duchowni i wierni szli z kościoła pw. Świętego Ducha do Archikatedry szli za krzyżem. Pochodzi z parafii pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Lublinie. - Ma on szczególną historię - wyjaśnia ksiądz Krzysztof Kwiatkowski, proboszcz archikatedry. - To ma być krzyż znaczący, ważny. Padł wybór na krzyż z parafii świętego Michała Archanioła, od księdza Arkadiusza Paśnika. Krzyż, który został zrobiony w tej parafii na misję wtedy, kiedy parafia powstawała i przez wiele lat towarzyszył przy parafii. Teraz jest piękny, odnowiony i ten krzyż przez cały rok w katedrze przy ołtarzu będzie wyeksponowany. Krzyż przypomina nam miłość Boga, można powiedzieć łaski także, które wypływają z tego przebitego boku Jezusowego. Bo te łaski Roku Jubileuszowego to przede wszystkim łaski odpustów, które są potrzebne nam, byśmy pojednali się z Bogiem, byśmy jednali się także między ludźmi, by owoce tego roku jubileuszowego były jak najpiękniejsze - podsumował.
Lista kościołów, do których wierni mogą pielgrzymować w czasie Roku Jubileuszowego:
1. Archikatedra Lubelska, Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej.2. Bazylika mniejsza pw. Narodzenia NMP w Chełmie, Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej.3. Bazylika mniejsza, sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie.4. Bazylika mniejsza pw. Świętego Stanisława BM w Lublinie (oo. Dominikanie).5. Bazylika mniejsza pw. Świętego Wojciecha BM w Wąwolnicy, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.6. Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej w Kazimierzu Dolnym.7. Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie8. Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.9. Sanktuarium Świętego Józefa w Lublinie (oo. Karmelici).10. Kościół pw. Świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.11. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.12. Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.