Rusza Kazimierski Festiwal Organowy

2023-06-30 9:33
 Kazimierski Festiwal Organowy - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Kazimierski Festiwal Organowy - plakat wydarzenia

W lipcu rozpoczyna się jeden z najstarszych festiwali organowych nad Wisłą. Kazimierski Festiwal Organowy od ponad 50 lat jest okazją do posłuchania 400 letnich organów w Kazimierskiej Farze. Wydarzenie przybliża brzmienie zabytkowego instrumentu oraz muzykę dawnych epok.

Tego lata – po raz kolejny – w farze kazimierskiej usłyszeć można będzie  koncerty niezwykłych mistrzów organowych z Polski i Europy. Wydarzenie rozpoczyna się 1 lipca, i odbywać się będzie co sobotę o 19.00 aż do 26 sierpnia, kiedy odbędzie się zwieńczenie Festiwalu – Koncert Finałowy. W trakcie Finału przez cały dzień będzie można posłuchać solowych koncertów organowych oraz instrumentów smyczkowych czy śpiewu. Dyrektorem artystyczny wydarzenia jest prof. Roman Perucki.

Pierwszy koncert w ramach festiwalu  odbył się w 1972 r. z inicjatywy Krystyny Pielak – ówczesnej dyrektor Domu Kultury w Kazimierzu i wybitnego organisty profesora Feliksa Rączkowskiego. Ogromnym wsparciem w organizacji był śp. ks. proboszcz Zdzisław Maćkowiak.

Koncerty z początku odbywały się nieregularnie. Z czasem ich popularność wzrosła, dzięki czemu na stałe zagościły w kalendarium imprez kazimierskiego Domu Kultury. Z upływem czasu nawiązano także współpracę z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, które zajęło się stroną programową koncertów. Co roku słynne organy Fary kazimierskiej cieszą słuchaczy w każdą sobotę lipca i sierpnia. Repertuar koncertów jest różnorodny – obok koncertów prezentujących poziom akademicki pojawiają się także koncerty z programem popularnym. Od 2016 r. impreza nosi nazwę Kazimierski Festiwal Organowy.

1 lipca o 19.00 w Farze Kazimierskiej zabrzmi muzyka organowa w wykonaniu Oskara Maja i Jakuba Manieckiego.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Sobotnie spotkania potrwają do 26 sierpnia. Patronem medialnym Kazimierskiego Festiwalu Organowego jest Radio Plus Lublin.