Rusza kolejna edycja Fonii Lublina

2022-07-15 12:57
Fonie Lublina - plakat
Autor: mat. organizatora Fonie Lublina - plakat

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski po raz 6. organizuje cykl wyjątkowych koncertów kameralnych. Pierwszy pt. "Mieczysław Wainberg - in memoriam" odbędzie się 16 lipca w Trybunale Koronnym w Lublinie. Podczas koncertu wystąpi pianista Piotr Sałajczyk.

Cykl Fonie Lublina popularyzuje twórczość wybitnych kompozytorów, ale także przypomina mniej znane lub zapomniane dzieła.

Podczas koncertu usłyszymy utwory wybitnych polskich kompozytorów, w szczególności tych, których twórczość dopiero dziś jest odkrywana i doceniana. Zostaną zaprezentowane przez Piotra Sałajczyka - pianistę, który przez krytyków jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. W swojej pracy artystycznej poświęca szczególnie dużo uwagi kompozycjom właśnie takich zapomnianych kompozytorów jak Mieczysław Wainberg, Władysław Żeleński czy Juliusz Zarębski. Słowo o muzyce przedstawi natomiast Karol Rzepecki. Sobotni koncert jest dedykowany pamięci jednego z czołowych kompozytorów polskich XX wieku. Postać wybitna, a zarazem tragiczna. Jego plany i karierę pokrzyżowała II wojna światowa i wynikające z niej represje. Swoich utworów fortepianowych nigdy nie zaprezentował publicznie, co tym bardziej skłania do pochylenia się nad jego twórczością. Towarzyszyć temu będzie repertuar wzbogacony o dorobek trzech wybitnych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina, Władysława Żeleńskiego i Juliusza Zarębskiego.

Koncert "Mieczysław Wajnberg in memoriam" w sobotę, 16 lipca o 19.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie. Wstęp jest wolny.