Ruszyła rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki [AUDIO]

2024-07-10 12:52
Plakat promujący rekrutację wolontariuszy
Autor: Szlachetna Paczka Plakat promujący rekrutację wolontariuszy

Mimo, że o akcji najgłośniej jest w grudniu, to warto dołączyć do niej już teraz. W samym województwie lubelskim potrzeba około 520 osób gotowych bezinteresownie nieść pomoc.

W tym roku poszukiwanych jest ponad 10 tysięcy osób ze wszystkich województw Polski. Żeby dołączyć do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, należy wejść na stronę internetową: szlachetnapaczka.pl i wysłać zgłoszenie. Rokrocznie tysiące wolontariuszy i wolontariuszek angażuje się w wolontariat w ramach Szlachetnej Paczki. To osoby, które nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących, takich jak pan Jan. „Śpimy po harcersku albo jak żołnierze na poligonie" – tłumaczy sytuację swoją i żony. Śpią na kocach na podłodze – mimo wieku i chorób. Kobieta jest po trzech zawałach, mąż ma reumatyzm. Zamiast kuchni mają tylko mały pokój z kuchenką elektryczną, a łazienka to zlew z zimną wodą. Toaletę współdzielą z sąsiadką na korytarzu. Utrzymują się z emerytur w wysokości ok. 2300 zł.

Wolontariusze Paczki docierają do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, poznają ich historię i pośredniczą w przekazaniu pomocy zorganizowanej przez darczyńców. Poczucie, że zrobiło się dobrą robotę pojawia się wtedy, gdy seniorzy tacy jak pan Jan obudzą się wyspani i poczują, że są dla kogoś ważni. A to nie stanie się bez wolontariuszy. W tym roku Szlachetna Paczka poszukuje ponad 10 tys. ochotników z całego kraju.

Główne zadania wolontariusza w Szlachetnej Paczce:

Osoba zaangażowana w wolontariat w Szlachetnej Paczce odwiedza potrzebujące rodziny i osoby samotne żyjące w biedzie, w trudnej sytuacji. Rozmawia z nimi, poznaje ich historie i opisuje je. Następnie wskazuje Rodziny, które otrzymają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki.Pomaga łączyć osoby, które w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkały. Pomaga darczyńcom i darczyńczyniom przygotować wsparcie adekwatne do potrzeb konkretnej rodziny w potrzebie.Wolontariusze podczas swojej pracy doświadczają różnych emocji: radości, wzruszenia, dumy, ale również tych trudniejszych, które w dłuższej perspektywie prowadzą do dobrych efektów – pozwalają się wzmocnić i rozwijać. Wolontariat w Szlachetnej Paczce umożliwia również spojrzenie na świat i swoje życie z innej perspektywy. Dzięki temu zaangażowaniu wolontariusz może bardziej doceniać to, co ma i zyskuje świadomość, że może przyczynić się do zmiany w życiu tych, którzy mają mniej.

W trakcie całej edycji poznawałam siebie na nowo. Dużo bardziej doceniam to, co mam. Kiedy pojawiłam się u rodziny i słyszałam, że potrzebuje kilogram cukru albo mąkę, a ja wiem, że mogę sobie na to pozwolić każdego dnia. To też pokazuje, jak wiele mam. Doceniam jeszcze bardziej moją rodzinę i to, w jakim miejscu jestem dzisiaj, a także to, że realnie mogę poprzez swój czas pomóc innym – mówi Monika, wolontariuszka Szlachetnej Paczki. To wymagająca praca, dająca ogrom satysfakcji, po wykonaniu której “dobra robota” jest najtrafniejszym komentarzem.

Wolontariuszka Monika mówi o zangażowaniu w Szlachetną Paczkę. Posłuchaj: