Są trudności ale jest i chęć do pracy oraz sprzęt, brakuje szybkiego internetu

2022-06-29 15:00
Łukasz Nakonieczny
Autor: Maciej Kurek

Mimo, że choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się na wózku inwalidzkim jest aktywny zawodowo. Pan Łukasz Nakonieczny z Wilczopola Kolonii pod Lublinem pracuje zdalnie jako grafik komputerowy i informatyk.

Są chęci do pracy i sprzęt, brakuje szybkiego internetu. Ten, za który płaci, zwykle jest kiepskiej jakości. Obok domu biegnie światłowód ale posesja rodziny nie została do niego podłączona. - Zajmuję się montażem filmów i obróbką grafiki, potrzebuję internetu, by wysyłać materiały do firmy, w której pracuję zdalnie. Obok domu rodziny Pana Łukasza biegnie światłowód ale posesja nie została do niego podłączona.

- Żaden operator nie chce mnie podłączyć. Mimo, że w momencie układania kabla światłowodowego wyraziłem zgodę. Wszyscy twierdzą, że nie widzą mojego domu. Mówią, że tej zgody nie ma. Wiem, ze fizycznie ona była, bo podpis został złożony. Pan Łukasz musi radzić sobie doraźnie, by móc wysyłać materiały do swojego pracodawcy. Korzystam z internetu radiowego, który jest słabej jakości, wspomagam się tez internetem mobilnym udostępnianym z telefonu. Ten również nie radzi sobie z wysyłaniem dużych plików a ja ponoszę dodatkowe koszty. Doraźnie korzystam z pomocy kuzynki, zabieram komputer i podjeżdżam pod jej dom, gdzie jest światłowód i stamtąd wysyłam pliki. Takie rozwiązanie jedna na dłuższą metę także nie wchodzi w grę. Chcę pracować i nie być wykluczonym ale nie mam ku temu warunków - mówi Pan Łukasz.

Rodzina Pana Łukasza próbowała także starać się o podłączenie do sieci światłowodowej na własny koszt. Są to jednak duże sumy a przeszkodą jest wspomniany wcześniej brak posesji na projekcie sieci. Pan Łukasz prosił także o wsparcie Urząd Gminy Głusk, na terenie której mieszka. - Urzędnicy znają sprawę ale podobnie jak ja nie mogą skontaktować się z firmą, która zajmowała się światłowodem w Wilczopolu Kolonii - dodaje Pan Łukasz.

Dzisiaj, 29 czerwca, nie udało się nam skontaktować z firmą, która zajmowała się światłowodem w miejscowości, gdzie mieszka Pan Łukasz. Do sprawy wrócimy.