Sanktuarium Świętej Rodziny oficjalnie ustanowione

2022-06-10 15:17
Ustanowienie Sanktuarium Świętej Rodziny
Autor: Ks Krzysztof Podstawka

Dokonał tego 9 czerwca abp Stanisław Budzik, w dniu 35. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Lublinie w kościele na lubelskich Czubach.

Na początku Mszy Świętej metropolita lubelski poświęcił ikonę Świętej Rodziny. ​Dekret metropolity, ustanawiający sanktuarium i dające mu konkretne zadania, odczytał ksiądz Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz lubelskiej kurii: - Odpowiadając na prośbę ks. prałata Tadeusza Pajurka, proboszcza parafii Świętej Rodziny w Lublinie, popartą pragnieniem Ludu Bożego Archidiecezji Lubelskiej, a także mając na względzie znaczenie duchowe tej świątyni, na podstawie kanonów 1230 do 1234 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz zatwierdzonego Statutu Sanktuarium, ustanawiam kościół parafialny sanktuarium diecezjalnym Świętej Rodziny. Nauczanie Kościoła oparte na Piśmie Świętym i tradycji prowadzi nas do odkrycia prawdy, że małżeństwo i rodzina są jednym z największych dóbr ludzkości, które powinno być objęte szczególną troską. Zadanie, jakie stawiam przed nowym sanktuarium to czynić miejsce dla Jezusa przychodzącego w naszych rodzinach. Przyjąć go w dziecku, rodzicach i dziadkach.

W homilii abp Budzik mówił, że 9 czerwca przejdzie do historii archidiecezji lubelskiej, a zwłaszcza parafii Świętej Rodziny w Lublinie: - Będzie tu wspominany przez kolejne dziesięciolecia, a nawet stulecia. Jest pamiątką trzech ważnych wydarzeń. - Pierwsze z nich i najważniejsze to wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Lublinie 9 czerwca 1987 r., w trakcie trzeciej pielgrzymki do ojczyzny. Także 9 czerwca, pięć lat temu, miało miejsce poświęcenie kościoła Świętej Rodziny, a 9 czerwca nastąpiło ustanowienie sanktuarium. W 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II inaugurujemy w tym kościele sanktuarium Świętej Rodziny. Sanktuarium to miejsce, w którym niebo styka się z ziemią. To źródło, w którym pulsuje skarb Bożej łaski. To przestrzeń miłosierdzia i pojednania z Bogiem i człowiekiem.

Nowe sanktuarium jest w archidiecezji lubelskiej pamiątką obchodów Roku Rodziny, który ustanowił papież Franciszek. Obchody związane z ustanowieniem sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie rozpoczęły się już 5 czerwca festynem rodzinnym w Wąwozie na Czubach i występem Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej. W kolejnych dniach, aż do 14 czerwca, zaplanowano liczne występy i koncert uwielbienia, a także pielgrzymki, prelekcje i konferencję naukową.