„Scena w Budowie” - Festiwal Scenografii i Kostiumów w Lublinie

2022-04-08 12:49
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
Autor: CSK Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Znów można będzie oglądać najlepsze teatralne kostiumy i scenografie. Twórcy teatralni powalczą o nagrody, a widzowie zobaczą wyróżnione spektakle. Festiwalowi towarzyszyć będą - cykl filmowy oraz wystawy. Wydarzenia odbędą się w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

5 maja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie rozpocznie się VI edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. CSK, które jest organizatorem tego wydarzenia, pokaże spektakle teatralne o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych. Prezentacji form teatralnych towarzyszyć będą wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. Kulminacją Festiwalu – 15 MAJA - będzie wręczenie nagród „Złota Kieszeń” w 3 kategoriach: dla najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy.

Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scenografia, kostiumy, plastyka teatralna - tak istotne dla każdego spektaklu - znalazły swoje miejsce, swój dom w Lublinie. CSK, które jest organizatorem jedynego takiego wydarzenia w naszym kraju, już po raz szósty odkryje i doceni wizualność przedstawienia teatralnego. Głównym elementem „Sceny w Budowie” jest konkurs z pulą nagród w kwocie 25 tysięcy złotych. Podczas Festiwalu nagradzamy najlepsze polskie spektakle, które miały swoje premiery w sezonie artystycznym 2020/2021. W tym roku kapituła VI edycji „Sceny w Budowie” spośród 34 przedstawień do ścisłego finału zakwalifikowało osiem, które walczyć będą o „Złotą Kieszeń”. Trzy z nich zaprezentujemy w CSK. Na scenie Sali Operowej pokażemy spektakl „Zły” Teatru Polskiego z Bielska-Białej oraz „Faust” Teatru Wybrzeże w Gdańska. W Dużej Kieszeni Sceny zaprezentowany zostanie „Robot” w wykonaniu stowarzyszenia Unia Teatr Niemożliwy. Zwieńczeniem Festiwalu będzie pokaz plenerowego spektaklu „Peregrinus” Teatru KTO z Krakowa – wylicza i zaprasza dyrektor Sienkiewicz.

Podczas trwania „Sceny w Budowie” w przestrzeniach otwartych CSK zaprezentujemy najciekawsze prace studentów siedmiu uczelni artystycznych z całej Polski. W tym roku motywem przewodnim wystawy będzie mit o Narcyzie.

Profesor Leszek Mądzik, dyrektor artystyczny Festiwalu: Narcyzm - temat ten i jego znaczenie stał się kolejnym zagadnieniem prac studentów uczelni plastycznych w Polsce. Zobrazowanie tego pojęcia wydaje się być ważniejszą i ciekawszą prezentacją młodych twórców podczas Festiwalu Scenografii i Kostiumów VI edycji. Natura ludzka rodzi takie zachowanie, którego ślad zakłóca relacje z drugim człowiekiem. Interpretacja i wizja takich stanów poprzez obraz przybliży odbiorcy pojęcie narcyzmu. Czy jest to nadwrażliwość wobec swojej osoby, czy skierowanie na siebie i tylko na siebie. Język obrazu, instalacji to krok, by poprzez wrażliwość młodych twórców zajrzeć w pokłady tego stanu jakim jest narcyzm. Jest on symbolem miłości własnej, znakiem egoizmu i odwrócenia się od innych osób. Postać zamknięta we własnym świecie. Z jednej strony czuje się wszechmocna, z drugiej słaba, zakompleksiona. W jakim kierunku pójdą prace studentów tegorocznej edycji Festiwalu - dowiemy się podczas majowej prezentacji – mówi profesor Mądzik.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” odbędzie się od 5 do 15 maja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Szczegółowy program jest na stronie: spotkaniakultur.com