Śladami Singera przez lubelskie miejscowości
Wędrujący festiwal będzie odwiedzał miasteczka uwiecznione na kartach utworów pisarza - noblisty, autora "Sztukmistrza z Lublina". Festiwal “Śladami Singera” rozpocznie się 14 lipca w Bychawie, potem na trasie odwiedzi między innymi Kraśnik, Lubartów, Piaski i Biłgoraj. Finał spotkań 28 lipca w Lublinie.
XII edycja Międzynarodowego Festiwalu “Śladami Singera” pojawi się w takich miejscach jak: Bychawa, Kraśnik, Lubartów, Piaski, Kock, Łęczna, Janów Lubelski, Szczebrzeszyn, Stary Dzików, Biłgoraj, Józefów, Goraj, Krasnobród, Lublin. Festiwal potrwa od 12 do 28 lipca.
Lubelskie miejscowości były inspiracją dla Icchaka Baszevisa Singera, to właśnie one stały się tłem opowiadań Noblisty. Już po raz dwunasty śladem jego twórczości wyruszy Sztukmistrz, a wraz z nim artyści. Aktorzy, cyrkowcy i muzycy nie tylko zabawią publiczność, ale też przypomną o Nobliście oraz żydowskim dziedzictwie przedwojennych miasteczek.
W tym roku Festiwal “Śladami Singera” odwiedzi czternaście miejscowości. W każdej spędzi dwa dni. Pierwszego dnia zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser i twórca, działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona — I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą. Następnie odbędzie się projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer” produkcji TVP. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.
Drugi dzień rozpocznie się przedstawieniem monodramu „Ostatni Demon” inspirowanego opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule. Wykona go Witold Dąbrowski z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Ostatnim punktem programu będzie tegoroczna wersja spektaklu cyrkowo-teatralnego „Przyjaciele Sztukmistrza 2022”, inspirowanego prozą Singera. Spektakl prezentowany w plenerze zgromadził międzynarodową obsadę. Artyści z Polski, Argentyny, Chile Czech i Izraela pod artystycznym kierownictwem Arkadiusza Ziętka pokażą widowisko z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, beatboxu, footbolowego freestyle, fire show z wykonywaną na żywo muzyką.
Szczegóły na stronie Teatru NN i profilu Śladami Singera.