Srebrne, złote i diamentowe gody jako świadectwo miłości i wytrwałości [AUDIO]

2025-06-10 17:00
Diamentowe, złote i srebrne jubileusze małżeństw.
Autor: Małgorzata Oroń Diamentowe, złote i srebrne jubileusze małżeństw.

W niedzielę, 8 czerwca, w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie odbyła się wyjątkowa uroczystość – jubileusz 25., 50. oraz 60. rocznicy zawarcia małżeństwa, która obchodzona jest tutaj już od ćwierć wieku.

Wydarzenie to po raz kolejny zgromadziło w świątyni pary małżeńskie wraz z rodzinami, by wspólnie dziękować za lata miłości, wierności i wspólnego życia.

„I ślubuję Ci miłość i wierność” – te słowa, wypowiedziane przez jubilatów 25, 50 czy nawet 60 lat temu, ponownie rozbrzmiały podczas uroczystej Mszy świętej. To moment odnowienia przysięgi małżeńskiej, w którym każdy z obecnych odczuwa wzruszenie i głęboką wdzięczność za wspólnie przeżyte lata.

Inicjatorem tej pięknej tradycji był ks. prał. Józef Łukasz, ówczesny proboszcz parafii, który pragnął nie tylko uhonorować długoletnie związki małżeńskie, ale również pokazać młodszym pokoleniom, że prawdziwa miłość, pomimo codziennych wyzwań, może trwać przez całe życie.

- To jest moment wspólnotowego dziękczynienia, odnowienia przysięgi małżeńskiej oraz świadectwo, że małżeństwo to droga pełna radości, ale i zmagań, które można pokonać dzięki wierze, wzajemnemu wsparciu i miłości. Są żywym dowodem na to, że miłość jest możliwa, że miłość jest trwała, że miłość jest piękna, gdy się ją pielęgnuje – podkreśla ks. Wiesław Kosicki, proboszcz parafii.

ks. W. Kosicki: "Jubileusz małżeństw jest drogowskazem dla innych"

Jubilaci stają się nie tylko bohaterami uroczystości, lecz także nauczycielami wytrwałości, dialogu i przebaczenia. Ich świadectwo jest darem dla całej wspólnoty parafialnej i Kościoła. Podczas Mszy Świętej jubilaci otrzymali od parafii specjalne upominki, wyrażające wdzięczność za lata budowania rodzin na fundamencie Ewangelii. O tym jak ważne jest świętowanie takich rocznic 38 lat temu podczas pielgrzymki do Polski w Szczecinie Jan Paweł II mówił o małżeństwie jako o codziennym kompromisie, zgodzie i wzajemnym zrozumieniu.

św. Jan Paweł II o małżeństwie - Szczecin 1987 rok

U źródeł sakramentu małżeństwa leży przysięga „aż do śmierci”, która łączy nie tylko małżonków, lecz także ich z Bogiem. Jak mówił Jan Paweł II, małżeństwo wyrasta z eucharystycznego korzenia i jest „arką przymierza z Bogiem Chrystusem”. To wspólnota życia, obowiązków, radości i trosk – przymierze, które buduje się na miłości, wierności i uczciwości.

- Nie ma jednej recepty na życie, trzeba się zgadzać, ustępować, iść na kompromis, by wspólnie przeżyć wiele lat – podkreślali także sami jubilaci.

Jubilaci o swojej recepcie na piękne małżenstwo przez dekady

Uroczystość jubileuszowa w parafii Matki Bożej Fatimskiej to nie tylko święto rodzin, lecz także piękny przykład, że prawdziwa i trwała miłość jest możliwa – pod warunkiem wzajemnego szacunku, dialogu i codziennej troski.