Srebrny Jubileusz Nocy Muzeów w Lublinie

2022-05-16 5:38

To była jubileuszowa i pełna atrakcji 25. Noc Muzeów w Lublinie. Turyści poznali legendy miasta, wspinali się po 207 schodach zabytkowej Wieży Trynitarskiej, aby podziwiać przepiękną panoramę miasta, a także ciemną nocą mogli zwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku czy spacerować po zakamarkach Zamku Lubelskiego.

Setki turystów odwiedziły w nocy z soboty na niedzielę muzea na terenie Lubina. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią- chętnych do stania w długich kolejkach, aby wejść np. do Kaplicy Trójcy Świętej lub na Wieżę Trynitarską zdecydowanie nie brakowało.

Zwiedzanie muzeum nocą ma w sobie coś fantastycznego i niesamowitego; Pomysł organizacji takiego wydarzenia kulturalnego jest bardzo trafiony, motywuje wręcz do aktywności, do poznania historii miasta, a także zobaczenia na żywo zabytków jakie w Kozim Grodzie królują od wieków - tłumaczą spotkani przez naszych reporterów turyści.

Obiektów muzealnych, które udostępniły swoje korytarze w wieczornych i nocnych godzinach było kilka. Największym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Narodowe, a także Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Niewiele mniej turystów chciało poznać wszystkie legendy związane z Lublinem, a także spojrzeć nocą na miasto ze szczytu najwyższego zabytku w Lublinie jakim jest Wieża Trynitarska.

Jestem ze Śląska, a mieszkam w Lublinie z rodziną od kilku lat. Korzystając z tego, że w końcu mamy wolną sobotę postanowiliśmy zwiedzić Zamek. Zdobyliśmy Basztę, przymierzaliśmy także czyja ręka pasuje do łapy Czarta... No niestety moja, jeszcze nie wiem jak to interpretować. Noc Muzeów została świetnie przygotowana. Wszędzie można spotkać pomocnych wolontariuszy i pracowników muzeów, którzy pokazują nam to co najciekawsze, najpiękniejsze i najważniejsze – mówi z uśmiechem pan Tomasz.

Imprezy plenerowe w związku z Nocą Kultury czekały także odwiedzających na świeżym powietrzu. Imprezy w plenerze odbyły się m.in. w Muzeum Wsi Lubelskiej, w Ogrodzie Botanicznym UMCS, a także w innych miastach regionu: w Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym, Świdniku i Puławach.

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła do Polski z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.