Św. Walenty z Archikatedry Lubelskiej

2022-02-14 15:42 Maciej Kurek
Archikatedra Lubelska
Autor: archikatedra.kuria.lublin.pl

Mogą modlić się przy nich zakochani, narzeczeni, małżonkowie i ci, którzy proszą o znalezienie dobrego męża czy żony. Relikwie patrona zakochanych, bo o nich mowa, w Lublinie są również w archikatedrze

To, że znajdują się w kościele pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła w Lublinie jest pierwszym skojarzeniem. Jak się okazuje, nie powinno być jedynym. Znajdują się także w archikatedrze lubelskiej. Gdzie można je zobaczyć i jaka jest historia ich dotarcia do Lublina?

Jak wyjaśnia proboszcz parafii archikatedralnej, ksiądz Adam Lewandowski: - Relikwie Świętego Walentego znajdują się w skarbcu archikatedry. Są one na wystawie, w przepięknym relikwiarzu. To relikwie pierwszego stopnia, kość z czaszki świętego. W gablocie obok jest piękny relikwiarz w formie owalu. Tutaj znajdowała się spora część czaszki Świętego Walentego. Wierni mało wiedzą o tym fakcie. Ze zdziwieniem oglądają turyści, kiedy odwiedzają skarbiec archikatedry. Relikwie prawdopodobnie dotarły do Lublina, przywiezione przez jezuitów, na samym początku, po wybudowaniu kościoła. Mówimy więc prawdopodobnie o XVII wieku.

Skarbiec archikatedry, gdzie znajdują się relikwie, można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10-16.​