Światowy Dzień Chorego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie [AUDIO]

2025-02-06 18:46
Wizyta wolontariuszy w szpitalu dziecięcym
Autor: Caritas Archidiecezji Lubelskiej Wizyta wolontariuszy w szpitalu dziecięcym

Była modlitwa o zdrowie, prezenty i dużo uśmiechu. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie obchodzono 29. Światowy Dzień Chorego. W spotkaniu uczestniczyli mali pacjenci z rodzicami, personel medyczny, wolontariusze Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Arcybiskup Stanisław Budzik.

Światowy Dzień Chorego Caritas Archidiecezji Lubelskiej spędzi z osobami chorymi, zmagającymi się z cierpieniem.

W ramach obchodów tego dnia, 6 lutego pracownicy odwiedzili małych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Profesora Antoniego Gębali przy. ul. Chodźki 2. Dla dzieci zostały przygotowane drobne upominki. Przed wizytą na oddziałach, o godz. 13:30 w kaplicy szpitalnej została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył ks. Arcybiskup Stanisław Budzik.

Czterech Pacjentów Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z rąk Księdza Arcybiskupa przyjęło Sakrament Bierzmowania.

Prezenty przygotowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej trafią także do pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Profesora Mieczysława Kaczyńskiego przy ul. Abramowickiej oraz do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie na oddział pediatryczny. Łącznie przekazanych zostanie 477 paczek.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele. 

Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i częściowo w Rzymie.

W 2025 r. obchody Światowego Dnia Chorych odbywają się po raz trzydziesty trzeci. Ich temat został zaczerpnięty z listu św. Pawła do Rzymian: "Nadzieja zawieść nie może" (Rz 5, 5) i umacnia nas w ucisku.

Światowy Dzień Chorego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie