Świdnik - Helicopters Brass Orchestra gra już 70 lat

2022-09-28 11:35
Jubileusz 70- lat Helicopters Brass Orchestra  - plakat wydarzenia
Autor: MOK Świdnik Jubileusz 70- lat Helicopters Brass Orchestra - plakat wydarzenia

Obok śmigłowca jest symbolem Świdnika, znanym w kraju i za granicą. Helikopters Brass Orchestra świętuje wielki jubileusz i zaprasza na specjalny występ. Ponad 30 osobowa orkiestra zagra dwugodzinny koncert pełen muzycznych wspomnień i niespodzianek.

W tym roku jubileusz 70. lat istnienia obchodzi Helicopters Brass Orchestra. Początki Orkiestry sięgają 1952 roku, kiedy to przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku utworzono Zakładową Orkiestrę Dętą (pierwsza nazwa: Orkiestra Dęta WSK Świdnik). Orkiestra jest dziś najstarszym zespołem artystycznym miasta Świdnika, zespołem, który towarzyszył powstaniu i rozwojowi miasta oraz wszystkim najważniejszym wydarzeniom życia kulturalnego i społecznego. Etapem przełomowym w historii orkiestry był rok 1971. W tym roku dyrygentem orkiestry został Henryk Maruszak. Od 1992 roku orkiestra występuje pod nazwą aktualną Helicopters Brass Orchestra (HBO) i organizacyjnie prowadzona jest przez Towarzystwo Przyjaciół Świdnickiej Orkiestry Dętej. W roku 1997 Orkiestra wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym samym roku zajęła pierwsze miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych  w Biłgoraju. W roku 2000 Orkiestra reprezentowała województwo na Expo 2000 w Hanowerze.

W 2006 roku orkiestra miała zaszczyt uczestniczyć w Patriotycznym Śpiewaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą. W 2003 roku zagrała podczas Kongresu Rektorów Europejskich Szkół Wyższych „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. W 2019 roku wystąpiła na Festiwalu Dwojga Narodów w Lublinie a w roku 2022 w Koncercie dla Ukrainy „Ku Pokrzepieniu Serc” w Zamościu.

Od prawie 70 lat towarzyszy mieszkańcom Świdnika w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Obok śmigłowca jest symbolem miasta, znanym w kraju i za granicą. Starsza niż miasto Świdnik, ale nadal chętnie słuchana i wysoko oceniana przez publiczność i krytyków muzycznych. Wielokrotnie nagradzana na polskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach.

Jubileusz 70 - lat Helicopters Brass Orchestra odbędzie się 2 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. Początek koncertu o 16.00, wstęp jest wolny, a patronem wydarzenia Radio Plus Lublin.