Tamara Łempicka – kobieta w podróży w Muzeum Narodowym w Lublinie

Tamara Łempicka – kobieta w podróży - wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Autor: Muzeum Narodowe w Lublinie Tamara Łempicka – kobieta w podróży - wystawa

Muzeum Narodowe w Lublinie pokaże prace znanej na całym świecie malarki. Wystawa poświęcona jest jednej z największych ikon stylu art deco - Tamary Łempickiej. W czasie ekspozycji odbędzie się również aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy.

Ekspozycja będzie najbardziej przełomową i najobszerniejszą prezentacją twórczości Tamary Łempickiej w Polsce.

Tamara Łempicka (1898–1980) – nazywana baronową z pędzlem – wykreowała wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu stała się ikoną swoich czasów, a jej nazwisko stało się rozpoznawalne zarówno na Starym Kontynencie, jak i w krajach obu Ameryk.

Tamara Łempicka, a właściwie Tamara Rozalia Gurwik-Górska, przyszła na świat prawdopodobnie 16 maja 1898 roku w Warszawie, choć zarówno sama data, jak i miejsce jej narodzin do dziś budzą wątpliwości. Wiadomo, że lata dzieciństwa spędziła w luksusie, a rodzice obracali się w towarzystwie zamożnych rodów carskiej Rosji. Jako młoda dama pobierała nauki na pensji dla dziewcząt w Lozannie, skąd często wyjeżdżała do Polski, Francji oraz Włoch. Podróże do europejskich stolic przyczyniły się do poznania kultur innych krajów i uwrażliwiły Tamarę na sztukę wielkich mistrzów. To właśnie wizyty w zagranicznych muzeach miały wpływ na późniejszą twórczość artystki.

Już jako młoda dziewczyna Tamara wykazywała niezwykły talent plastyczny, szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli. Nie dziwi zatem fakt, że w wieku dwudziestu kilku lat dała się poznać światu jako jedna z najważniejszych przedstawicielek malarstwa epoki art déco, charakteryzującego się klasycyzującym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form. W Paryżu lat 20. XX wieku zasłynęła jako świadoma artystka posługująca się własnym językiem artystycznym, charakteryzującym się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surową formą i ostrym kolorem, którym podporządkowała tworzone portrety, akty oraz martwe natury. Jak sama podkreślała, w malarstwie najważniejsze było dla niej zawarte w dziele hellenistyczne pojęcie piękna, a tym samym ład, harmonia, proporcja i rytm. Tamara Łempicka przez całe życie pozostała wierna klasycznym ideałom, mimo zmian stylów oraz eksperymentowania z materiałem, techniką, formą oraz tematem.

Życie Tamary jest nierozerwalnie związane z podróżowaniem, wypełnione mieszanką romansów, nieposkromionym pragnieniem szczęścia, przeplatającym się z nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojennym niepokojem i tułaczką po świecie.

Mimo że przyszło jej żyć w burzliwych czasach politycznych oraz społeczno-kulturowych przemian jej niesłabnąca determinacja i potrzeba osiągnięcia sukcesu przyczyniły się do stworzenia własnej legendy. Tamara Łempicka wykreowała postać artystki wszech czasów, a umiejętne manipulowanie faktami ze swojego życia w połączeniu z elegancją i wrodzonym wdziękiem sprawiły, że potrafiła oczarować każdego, kto pojawił się na jej drodze.

Wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” jest zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco. Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn – mają przybliżyć Państwu niezwykłe życie Tamary Łempickiej, jednej z największych artystek XX wieku.

Marisa de Lempicka - prawnuczka Tamary Łempickiej, kiedy dowiedziała się o tym, co dzieje się na Ukrainie i w Polsce, podjęła decyzję, aby wspólnie z Dritą Keesler, prezes DK Art Publishing przekazać na aukcję charytatywną serigrafię, pochodzącą z limitowanej edycji grafik według obrazu „Wiosna” Tamary Łempickiej. Środki pochodzące z tej licytacji posłużą uchodźcom ukraińskim, którzy przebywają w Lublinie.

Wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” w Muzeum Narodowym w Lublinie można będzie oglądać od 18 marca do 14 sierpnia.

Informację o aukcji charytatywnej i wystawie można śledzić na stronie i facebookowym profilu Muzeum Narodowego w Lublinie.