Teatr Stary w Lublinie świętuje podwójny jubileusz

2022-02-02 15:53
Teatr Stary w Lublinie
Autor: Teatr Stary Lublin

W 2022 roku przypadają rocznice 200-lecia istnienia teatru przy Jezuickiej i 10-lecie wznowienia jego działalności w nowej formule. Placówka przygotowała dla widzów program specjalnych wydarzeń związanych z obchodami tych dwóch rocznic. W repertuarze pojawią się wyjątkowe spektakle, koncerty i goście.

Nie wiadomo, jakim spektaklem zainaugurowano działalność teatru przy Jezuickiej, ale wiadomo, że miało to miejsce 20 października 1822 roku. Wiadomo również, że niedługo później, bo repertuar zmieniał się niemal codziennie, wystawiono tu „Króla Leara” Williama Shakespeare'a.  Dokładnie w dwusetną rocznicę pierwszego przedstawienia wystawionego na scenie, 20 października 2022 roku, zagrany zostanie monodram „Król Lear” w wykonaniu Andrzeja Seweryna i w reżyserii Janusza Opryńskiego.

-„Lear jest ważny dla nas dlatego, że pokazuje zagadkę ludzkiego losu. Nieprzewidywalność naszych emocji i wyborów. Pytanie, dlaczego Lear zachował się tak, jak się zachował, pozostaje otwarte” – mówi o tej postaci Andrzej Seweryn.

 Rok jubileuszowy rozpocznie się koncertem jazzowym i  zamkniemy też koncertem jazzowym - premierą utworu „200/10”, który na specjalne zamówienie pisze pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki. 10 grudnia wykonają go autor i orkiestra złożona ze znakomitych muzyków średniego i młodego pokolenia. Zagrają: Piotr Domagalski, Tomasz Duda, Tomasz Dworakowski, Michał Górczyński, Jan Harasimowicz, Maurycy Idzikowski, Jerzy Rogiewicz, Eldar Tsalikov, Kuba Więcek i Piotr Wróbel.

24 września 2022 roku nastąpi uroczyste otwarcie stałej wystawy, poświęconej dwustuletniej historii budynku Teatru Starego w Lublinie. Zajmie ona cztery kondygnacje foyer. Zespół kuratorski pracuje nad nią już od dwóch lat. Kwerendy archiwalne, pisanie artykułów, gromadzenie eksponatów, wywiady, opracowywanie koncepcji scenograficzno-plastycznej – to wszystko wciąż się dzieje. Na wystawie będzie można prześledzić kalendarium najważniejszych wydarzeń z dziejów, poznać fascynujący repertuar XIX-wiecznego teatru, dowiedzieć się, jakie sławy tu bywały, dotknąć autentycznego projektora filmowego z lat 50. XX wieku, podziwiać suknię Danuty Szaflarskiej, a na najbardziej zainteresowane osoby czekać będzie cykl artykułów na tworzonej właśnie stronie internetowej, będącej uzupełnieniem ekspozycji. Nie zabraknie oprowadzań kuratorskich i towarzyszących inauguracji wystawy wydarzeń artystycznych.

O historii Teatru Starego opowiada również specjalnie na tę okoliczność stworzony profilu fb „Teatr Stary każdego z nas. Pamiętnik Marianny H. Orland”, gdzie znaleźć można anegdoty, ciekawostki, a także bogatą ikonografię związane z datami dziennymi, w które historie te się wpisują.

Kalendarz wydarzeń jubileuszowych w skrócie:

11 i 12 marca: „8/10” koncert jazzowy z okazji dziesięciolecia działalności Teatru Starego w nowej formule.

15-18 czerwca: 4. Festiwal Danuty Szaflarskiej Śleboda/Danutka.

18 czerwca: wielki koncert „Vivat Teatr Stary Lublin!” na Rynku Starego Miasta.

24 września: otwarcie stałej wystawy poświęconej historii Teatru przy ul. Jezuickiej.

20 października: premiera monodramu „Król Lear” z okazji dwustulecia istnienia Teatru - kolejne spektakle w dniach 21-23 października.

10 grudnia: premiera koncertu „200/10” na orkiestrę jazzową autorstwa Marcina Maseckiego.

Szczegóły i program rocznicowych wydarzeń dostępne są na stronie: teatrstary.eu