To formacja i sport. Ministranci i lektorzy szykują się do wielkiego turnieju

2022-02-18 14:40 Maciej Kurek
XII Mistrzostwa LSO
Autor: Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej

Zbliżają się XII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej o puchar Metropolity Lubelskiego. Finałowe zawody w kwietniu, teraz trwają kwalifikacje w dekanatach.

Jak mówi ksiądz Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów: - Sport jest tożsamy z formacją duchową z kilku powodów. Po pierwsze spaja i tworzy wspólnotę. Jest też taką przynętą, żeby zaprosić młodych chłopców do tego, by spotkać się najpierw na boisku a potem przy ołtarzu. Myślę, że jest to też takie narzędzie, by tworzyć wspólnotę ministrantów i lektorów.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią finały Mistrzostw LSO w Lublinie odbędą się w sobotę 23 kwietnia. - Teraz rozgrywane są kwalifikacje. Organizują je księża odpowiedzialni za ministrantów i lektorów w poszczególnych dekanatach.  Same mistrzostwa rozpoczną się Mszą Świętą pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego o godzinie 10:00 w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, dodaje duszpasterz. Po niej wszyscy ministranci i lektorzy rozjadą się z poszczególnych kategorii, do sześciu hal sportowych.

Główna arena Mistrzostw to hala widowiskowo-sportowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na imprezie będzie obecny Dziennikarz Sportowy TVP i komentator Dariusz Szpakowski oraz Rafał Patyra wraz z drużyną piłkarską TVP z Warszawy. - Chcą też rozegrać pokazowy mecz, mówi ksiądz Grzesiak. Wieczorem o godz. 17:00 na głównej hali mistrzostw odbędą się mecze finałowe ministrantów i lektorów z komentarzem Dariusza Szpakowskiego oraz rozdanie medali i pucharów.

Zdobywcy pucharu pojadą na finały ogólnopolskie. Ten turniej odbędzie się 27 i 28 czerwca w Kołobrzegu.