​To pierwsze tego typu spotkanie kapelanów służb z całego kraju

2023-03-11 13:39
Konferencja o duszpasterstwie służb mundurowych na KUL
Autor: Maciej Kurek

Duszpasterze Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Więziennictwa, KAS czy Strażaków wzięli na KUL-u udział w pierwszej ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej ich posłudze.

Ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Duszpasterstwo służb mundurowych w Polsce. Aspekt organizacyjno – prawny" odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 11 marca. Jej celem była integracja środowiska mundurowego wokół wartości przekazywanych przez kapelanów duszpasterstwa służb mundurowych w Polsce. - Jest to i formacja dla człowieka oraz umocnienie teologiczne samej służby ale także pogłębianie jej etycznego wymiaru. Służba kapelańska jest również służbą razem z cała formacją, służbie jej celom i Ojczyźnie. Obecność kapelana pokazuje Bożą perspektywę każdej służby, także tej mundurowej - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej.

O posłudze kapelana możemy w Polsce mówić już od wieków, dodaje ksiądz Sławomir Bylina z KUL, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. - Wiemy, że od dziejów, od kiedy powstało nasze rycerstwo polskie, potrzebny był kapelan i wsparcie duchowe. Jak wskazują kroniki, tam gdzie pojawiała się potrzeba obrony naszej ojczyzny, potrzeba było także wsparcia duchowego. Kiedy działo się co raz gorzej, kapelani niejako stawali w pierwszym szeregu - dodał.

- Duszpasterstwo służb mundurowych wydaje się rzeczą nie do przecenienia - zaznacza profesor Arkadiusz Jabłoński, dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL. - Konieczne jest właściwe umocowanie duszpasterstwa poszczególnych służb, zapewniające realne oddziaływanie na postawy i pożądane działania w ramach danej służby - podkreśla.

W obradach i dyskusjach wzięli udział przedstawiciele wszystkich formacji mundurowych i umundurowanych w Polsce, na czele z biskupami delegatami KEP do spraw duszpasterstw: Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Więziennictwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Strażaków, Lasów Państwowych, Służby Ochrony Kolei. Wśród prelegentów będą kapelani posługujący w takich organizacjach pro obronnych jak: Związek Piłsudczyków, Drużyn Strzeleckich, harcerzy, Federacji Kawalerii Ochotniczej oraz Stowarzyszeniu Weteranów Misji Pokojowych ONZ. 

Organizatorami wydarzenia byli pracownicy naukowi oraz studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: Wydział Nauk Społecznych, Katedra Teorii Społecznych i Socjologii Rodziny, Katedra Praw Człowieka i Pracy Socjalnej. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katedra Prawa Wyznaniowego, oraz Rada Wydziałowego Samorządu Studentów Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.