Trwa Lubelska Wiosna Organowa - kolejny koncert 15 maja

2022-05-13 10:15
Lubelska Wiosna Organowa w archikatedrze lubelskiej
Autor: mat. organizatora Lubelska Wiosna Organowa - plakat

Muzyczne spotkania w archikatedrze lubelskiej potrwają do 29 maja. Ich celem jest przybliżenie publiczności piękna muzyki organowej w wykonaniu najlepszych artystów z Polski. To już 3. edycja wydarzenia. Na koncertach usłyszmy doświadczonych instrumentalistów oraz chór. Na drugim z cyklu koncertów zagra Józef Kotowicz.

Kierownikiem artystycznym wydarzenia jest Stanisław Maryjewski, pierwszy organista parafii archikatedralnej, koordynatorem projektu Ewa Szałek, a głównym organizatorem parafia archikatedralna pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.

Koncerty w archikatedrze lubelskiej rozpoczynają się o godz. 20.00.

W niedzielę, 15 maja odbędzie się drugi z cyklu koncertów. Wystąpi Józef Kotowicz z Białegostoku. To znany polski koncertujący organista i organizator życia muzycznego na Podlasiu. Wykona on bardzo oryginalny program zaczynając od Bacha, a skończywszy na oryginalnych kompozycjach szwedzkiego współczesnego organisty Stefana Lindblada.

Następne koncerty:

22 maja zagra prof. Roman Perucki z Gdańska. To obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich koncertujących organistów w kraju i za granicą. Ma ogromne doświadczenie koncertowe. Jego występy cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności, ze względu na indywidualnie dobierany repertuar do każdego koncertu i instrumentu. W programie m.in. Bach, Mendelssohn, Surzyński i znakomita kompozycja Zygmunta Kruczka, polskiego kompozytora i organisty mieszkającego za granicą.

29 maja na koncercie finałowym wystąpi chór Stella Maris z parafii pw. bł. bpa Władysława Gorala z Lublina. Dyrygentem jest Barbara Cedrowska, a przy organach zasiądzie Stanisław Maryjewski. Zostaną wykonane utwory na chór a capella, ale także z towarzyszeniem organów, m.in. fragmenty Missa Brevis lubelskiej kompozytorki Elżbiety Rakowskiej. Na zakończenie wybrzmi Sonata c-moll Juliusa Reubke inspirowana tekstem psalmu 94. Artyści chcieliby szczególnie dedykować ten utwór pamięci poległych w czasie wojny na Ukrainie.

Po koncertach będzie możliwość nabycia płyt artystów, a także płyty nagranej na organach Archikatedry.

Wstęp na koncerty jest wolny. Dostępna będzie także transmisja koncertów na kanale YouTube archikatedry: http://archikatedra.kuria.lublin.pl

 Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.