Twój e-PIT – rozlicz podatek i skorzystaj z przysługujących ulg

2022-04-07 12:38
PIT
Autor: SHUTTERSTOCK PIT

Twój e-PIT to najprostszy sposób na rozliczenie podatku za 2021 rok. Podatnicy złożyli już ponad 4 mln deklaracji za pomocą tej usługi. Rozliczając podatek za pomocą Twój e-PIT można skorzystać z przysługujących ulg podatkowych.

Najpopularniejsza, ulga na dzieci, jest wpisana automatycznie. Pozostałe ulgi można samemu wskazać podczas rozliczenia w systemie.

Coraz więcej osób rozlicza elektronicznie swój PIT. Podatnicy doceniają możliwość szybkiego i bezpiecznego rozliczenia podatku. Za pomocą usługi Twój e-PIT wysłali już ponad 4 mln zeznań podatkowych – podkreśla Szef KAS Magdalena Rzeczkowska.

Twój e-PIT to prosty i wygodny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z usługi wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia.

Rozliczając podatek warto uwzględnić przysługujące ulgi. Zeznanie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT uwzględnia najpopularniejszą ulgę podatkową – ulgę na dzieci, która jest automatycznie przypisana w systemie.

Aby skorzystać z pozostałych ulg należy je wskazać podczas rozliczania w systemie. Obok przypisanej automatycznie ulgi na dzieci, można skorzystać między innymi z:

 • ulgi termomodernizacyjnej;
 • ulgi na cele rehabilitacyjne;
 • ulgi z tytułu przekazanych darowizn;
 • ulgi na internet;
 • ulgi z tytułu wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE);
 • zwrotu niewykorzystanej ulgi na dzieci;

Szczegółowe informacje na temat ulg podatkowych na stronie podatki.gov.pl.

Osoby rozliczające PIT za 2021 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37, złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy – wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

KAS przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2021 r. dla 23 295 876 podatników.

Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 4 mln formularzy PIT za 2021 rok, w tym:

 • 3,6 mln deklaracji PIT-37
 • 216,6 tys. deklaracji PIT-28
 • 93,9 tys. deklaracji PIT-38
 • 73,6 tys. deklaracji PIT-36
 • 23 tys. oświadczeń PIT-OP

Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w tym serwisie. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi. Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.