Uleczyć tęsknotę. 13 listopada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

2022-11-10 18:36
Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Autor: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Tegoroczny będzie 14-stym, zawsze przypada w drugą niedzielę listopada. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczony cierpieniem. W tym roku roku jest to Ukraina.

- Teraz potrzeby są tam przeogromne - mówi Krzysztof Hudzik z lubelskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, która co miesiąc modli się za prześladowanych chrześcijan. - Pomoc idzie przede wszystkim do tych miejsc, gdzie w placówkach prowadzonych przez kościół ludzie znajdują możliwość ogrzania się i schronienia przed bombardowaniami. To tam dostają też pomoc medyczną czy żywnościową od wschodu do zachodu Ukrainy - dodaje. ​Hasłem tegorocznego dnia są słowa "Uleczyć tęsknotę". - Chodzi o tęsknotę za pokojem, bliskimi za normalnością. Będzie można wrzucić pieniądze do puszek lub wpłacić środki na konto - mówi Krzysztof Hudzik.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie postanowiło w tym roku zwrócić uwagę na potrzeby ludzi – kobiet, dzieci i osób starszych – żyjących w Ukrainie. Kraj wymaga ciągłego wysiłku humanitarnego, a wraz z przedłużającą się rosyjską agresją, rośnie ryzyko zobojętnienia. Więcej informacji na stronie pkwp.org

Od początku tej wojny Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dociera z pomocą na wschód. Hojne serca darczyńców pozwoliły ulżyć tysiącom potrzebujących a także pomóc w odbudowie kraju. Przekazana w pierwszych miesiącach pomoc to 1,3 miliona euro, a do końca roku ta suma wzrośnie o kolejne 3,27 miliona.

Konferencja Episkopatu Polski w 2008 roku podjęła decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Organizatorem tego dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Lublinie zaprasza na modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan zawsze 19-stego dnia miesiąca do kościoła pw. Św. Piotra przy ulicy Królewskiej o godzinie 17.