Ulicami Lublina przejdzie Orszak Świętego Mikołaja

2022-11-22 15:57
Orszak
Autor: ZS Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie

Będą prezenty, barwny korowód ulicami miasta, ważnie świętego Mikołaja i pokaz sztucznych ogni. Orszak św. Mikołaja w Lublinie to święto ponad podziałami przypominające biskupa z Miry. Wydarzenie pod patronem Radia Plus Lublin rozpocznie się 4 grudnia na Starym Mieście.

Chcemy odkomercjalizować postać świętego i pokazać, kim był autentyczny biskup z Miry – mówi proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie ks. Piotr Kawałko, główny organizator Orszaku św. Mikołaja. Będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, województwa, a w szczególności dla dzieci i młodzieży - dodaje - ks. Piotr Kawałko.

Pod patronatem Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego już po raz dziewiąty w historii Lublina w dniach 4-6 grudnia 2022 roku odbędzie się Orszak św. Mikołaja.

Ma być barwny korowód. Św. Mikołaj będzie niósł worek prezentów, odwiedzi między innymi dzieci w Domu Dziecka przy ul. Sierocej, ul. Dymowskiego i ul. Słowikowskiego, a także małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Gębali oraz dzieci niepełnosprawne i niewidome w Specjalistycznym Ośrodku Wychowawczym przy ul. Hirszfelda. Orszak św. Mikołaja rozpocznie się 4 grudnia, w niedzielę o godz. 14.00 na Rynku Głównym Starego Miasta, na który przybędzie w karecie konnej prawdziwy Święty Mikołaj. Po uroczystym błogosławieństwie z przebranymi dziećmi, zespołami uczestnicy w barwnym orszaku udadzą się w kierunku kościoła Św. Mikołaja. Święty Mikołaj w karecie na czele dziecięcej orkiestry dętej przybędzie na wzgórze Czwartek. Po przybyciu na wzgórze odbędzie się jarmark Św. Mikołaja, kiermasz, występy zespołów muzycznych oraz pokaz sztucznych ogni. Każdy z uczestników otrzyma także prezent.

6 grudnia, we wtorek o godz. 9.00 w barwnie przebranym autokarze Święty Mikołaj uda się z prezentami do dzieci chorych i potrzebujących. Następnie o godz. 15.00 w Centrum Spotkania Kultur w sali operowej odbędzie się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Św. Mikołaj Biskup o miłosiernym sercu” i "Rodzinnego Konkursu ze Świętym Mikołajem”. W czasie tego finału wystąpi Gwiazda Orszaku zespół ARKA NOEGO, dziecięce zespoły taneczne i baletowe oraz odbędzie się aukcja obrazów, wystawa prac konkursowych oraz liczne niespodzianki.

Szczegóły są na stronie: orszak.parafiamikolaj.pl. Patronem wydarzenia jest Radio Plus Lublin.