Ulicami Lublina przeszedł Orszak Świętego Mikołaja

2022-12-04 20:23
Orszak Świętego Mikołaja 2022
Autor: ZS Orszak Świętego Mikołaja na Starym Mieście w Lublinie

Był barwny korowód, prezenty dla dzieci i pokaz sztucznych ogni. Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie ma przypominać biskup z Miry - prawdziwego Świętego. Uczestników Orszaku pobłogosławił Metropolita Lubelski, abp Stanisław Budzik. Wydarzenie przyciągnęło tłumy na lubelskie Stare Miasto, skąd ruszył kolorowy pochód.

Chcemy odkomercjalizować postać świętego i pokazać, kim był autentyczny biskup z Miry – mówi proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie ks. Piotr Kawałko, główny organizator Orszaku św. Mikołaja. Wspominamy postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, województwa, a w szczególności dla dzieci i młodzieży - dodaje - ks. Piotr Kawałko. 

Orszak tuż przed wyruszeniem pobłogosławił abp Stanisław Budzik.

To był biskup Kościoła, który jest dla nas przykładem, żeby pomagać innym, nie szukając własnych interesów, sławy, tylko po to, aby spełnić pierwsze i najważniejsze przykazanie, czyli miłości Boga i bliźniego. W nim mieszczą się wszystkie inne przykazania – mówił abp Stanisław Budzik.

Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie został zorganizowany po raz dziewiąty. Wydarzenie rozpoczęło się na Rynku Starego Miasta. Po występach zespołów dziecięcych i przywitaniu Świętego Mikołaja, uczestnicy barwnym korowodem przemaszerowali od Bramy Krakowskiej, ulicą Królewską, Lubartowską, Czwartek, Szkolną i Słowikowskiego do placu przed kościołem św. Mikołaja na Czwartku.

W trakcie wydarzenia tradycyjnie odbyło się ważenie św. Mikołaja, były również konkursy, występ muzyczne, loteria fantowa, pokaz sztucznych ogni i liczne niespodzianki.

Orszak św. Mikołaja organizowany jest w Lublinie od 2014 roku. Organizatorzy przygotowali także plastyczne i muzyczne wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur. Uroczystości zakończą się 6 grudnia odpustem parafialnym w kościele św. Mikołaja.