Ulicami Lublina przeszedł Orszak Trzech Króli

2023-01-06 15:15
Orszak Trzech Króli w Lublinie - przygotowania przed katedrą
Autor: ZS Orszak Trzech Króli w Lublinie - przygotowania przed archikatedrą

Po nabożeństwie w archikatedrze lubelskiej barwny korowód ruszył przez centrum Lublina. Były kolorowe korony na głowach i radosne świętowanie, które zakończyło wspólne kolędowanie na placu Zamkowym.

Orszak Trzech Króli – to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Podczas orszaku Trzej Królowie wędrują ulicami miejscowości, wraz ze wszystkimi uczestnikami orszaku ubranymi w kolorowe stroje i korony, zmierzając do Stajenki, by pokłonić się narodzonemu Jezusowi.

Świętowanie w Lublinie rozpoczęło się 6 stycznia. o godz. 10.00 Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył bp Adam Bab.

 - W sercu każdego z nas jest wdzięczność i ogromna radość, że spotkaliśmy Boga, który chciał się objawić. Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas popularnie zwaną świętem Trzech Króli jest jedną z najstarszych przeżywanych w Kościele – mówił podczas nabożeństwa bp Adam Bab.

Po zakończeniu Eucharystii Orszak przeszedł ulicami miasta na Plac Zamkowy trasą: Archikatedra Lubelska – ul. Królewska – ul. Lubartowska – al. Tysiąclecia – Plac Zamkowy. Orszak Trzech Króli zakończył się na Placu Zamkowym, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek organizowanych od 2004 r. w Szkole „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik”. W 2009 orszak wyruszył na ulice Warszawy, by w kolejnych latach zagościć w kolejnych już miastach i miejscowościach Polski, a dziś także innych państw. Orszak Trzech Króli w Lublinie zainaugurowano w 2012 roku. Pomysłodawcą lubelskich obchodów był abp Stanisław Budzik, a koordynował go Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Od 2020 roku lubelska edycja Orszaku koordynowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.

źródło: KSMAL