W archidiecezji lubelskiej są odprawiane Msze Świete po ukraińsku

2022-03-18 13:00 Maciej Kurek
Msze Święte w języku ukraińskim w parafii pw. MB Latyczowskiej
Autor: Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie

​​To wyjście naprzeciw nie tylko potrzebom materialnym dla uchodźców z Ukrainy i tym, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju ale też pamięć o tym, jak ważne jest wsparcie duchowe.

Jak mówi ksiądz Marek Warchoł, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej: - Kiedy tylko wybuchał wojna w Ukrainie, od razu w moim sercu zrodził się taki pomysł, aby wyjść naprzeciw nie tylko potrzebom materialnym. Chodziło  tak o pomoc tym, którzy tam żyją w tym strasznym czasie wojny i tym, którzy przybywają do nas jako uchodźcy jak i wsparcie w wymiarze duchowym. Zdaje się, że nasze sanktuarium jest ku temu bardzo sposobnym miejscem. Matka Boża Latyczowska, to przez wieki królowa Podola i Wołynia. To właśnie Ona była i w Latyczowie i  Winnicy, Łucku, Lwowie, czy Lubomlu. To są tereny Ukrainy, miejsca, gdzie wierni pielgrzymowali do Niej. To Maryja, która jest czczona nie tylko przez katolików ale również przez prawosławnych, czy naszych braci grekokatolików.

Stąd pomysł, by to sanktuarium przez taka historię i ten wizerunek Matki Bożej może być bliski wszystkim tym, którzy czują tęsknotę za swoją ojczyzną, Ukrainą. Msza Święta w języku ukraińskim w kościele przy ulicy Bursztynowej w Lublinie jest odprawiana w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 15. Niedzielne Msze po ukraińsku są także odprawiane w Kościele Akademickim KUL o 9:30 i w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i Świętego Wojciecha w Wierzbicy, również w niedziele o 14:30.