W Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się Festiwal Wolontariatu

2022-11-28 13:26
Festiwal Wolontariatu - plakat
Autor: Caritas Archidiecezji Lubelskiej Festiwal Wolontariatu - plakat

To będzie okazją do wymiany doświadczeń i integracji. Podczas Festiwalu Wolontariatu kilkanaście Szkolnych Kół Caritas z diecezji przybliży swoje inicjatywy i podsumuje działania. Młodzi wolontariusze spotkają się też z relikwiami patrona Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Wolontariusze Caritas zrzeszeni są wokół placówek, w parafiach jako Parafialne Zespoły Caritas oraz w szkołach i przedszkolach jako Szkolne Koła Caritas. Właśnie ci ostatni wraz ze swoimi opiekunami pojawią się w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej 29 listopada na Festiwalu Wolontariatu. Wszystko to za sprawą projektu „Dobra jest więcej – szkolny wolontariat” realizowanego przez Caritas w Polsce dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W jego ramach 15 Szkolnych Kół Caritas z naszej diecezji przygotowało swoje autorskie inicjatywy, a ich opiekunowie wzięli udział w szkoleniach. Ma on na celu wyjście naprzeciw wyzwaniom spowodowanym poczuciem osamotnienia, braku więzi z bliskimi i poczucia własnej wartości spotęgowanymi dodatkowo pandemią. Osamotnienie, brak więzi z bliskimi i poczucia własnej wartości to problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie, a które spotęgowała pandemia. Coraz częściej skutkują one podejmowaniem zachowań ryzykownych, a nawet prób samobójczych. Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, oferując opiekunom narzędzia i wskazówki do pracy z młodzieżą.Podczas Festiwalu każde Szkolne Koło Caritas będzie miało możliwość opowiedzenia o działaniach zrealizowanych w ramach projektu, ale będzie to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i integracji. Ważny punkt spotkania stanowić będzie peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa.

- Carlo Acutis jest patronem Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, które już w sierpniu 2023 roku. Kawałek jego osierdzia peregrynuje po całej Polsce i akurat tak się złożyło, że właśnie teraz jest w naszej diecezji – mówi Paulina Stepnowska, koordynator wolontariatu Caritas AL. - Nie mogliśmy więc przegapić możliwości, by pokazać go jako wzór dla wolontariuszy. Carlo mimo młodego wieku bardzo poświęcał się dla Pana Boga i drugiego człowieka powtarzając, że jedyne co uczyni nas pięknymi w oczach Boga, to sposób, w jaki Go kochaliśmy i w jaki kochaliśmy naszych braci. Był zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących, bezdomnych i imigrantów, których wspierał również finansowo, przeznaczając na ten cel pieniądze zaoszczędzone z otrzymywanej tygodniówki. Jest więc bardzo dobrym, a jednocześnie bardzo współczesnym wzorem do naśladowania, udowadnia, że nigdy nie jest za wcześnie na świętość, na to, by do niej dążyć – podsumowuje.

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, ale niedługo później jego rodzina wróciła do Mediolanu. Był autorem pobożnościowych stron internetowych, o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazywał autostradą do nieba. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Festiwal Wolontariatu rozpocznie się 29 listopada. o godz. 9:30 w auli Domu Nadziei Caritas Archidiecezji Lubelskiej, al. Unii Lubelskiej 15, o 10:00 odbędą się prezentacje inicjatyw, a o 12:30 przyjęcie relikwii i czuwanie.

Szczegóły wydarzenia są na profilu Caritas Lublin.