W Lublinie jesienią ruszają Konfrontacje Teatralne

2022-09-08 19:55
27.Konfrontacje Teatralne w Lublinie - plakat
Autor: mat. organizatora

To jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. To już 27. edycja festiwalu, tym razem odbędzie się pod znakiem literatury. W programie adaptacje Nad Niemnem - Elizy Orzeszkowej czy powieści Stanisława Lema. Nie zabraknie także spotkań z autorami i wydarzeń muzycznych.

Festiwal Konfrontacje Teatralne istnieje w Lublinie od 1996 r. i jest uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w regionie i jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce wschodniej. Program skupia się wokół idei konfrontacji różnych form i tradycji teatralnych, prezentowania dokonań najciekawszych osobowości teatralnych, odnajdywania nowych sposobów rozumienia teatru. Program główny uzupełniają liczne imprezy towarzyszące z różnych dziedzin sztuk takie jak spotkania z twórcami, pokazy kinowe i koncerty.

Nadrzędną ideą Festiwalu „Konfrontacje Teatralne” jest coroczna „konfrontacja” lubelskiej publiczności z szerokim spektrum spektakli teatralnych – ich różnorodnych estetyk i strategii twórczych. Konfrontacje to poszukiwanie odważnych tematów i niestandardowych rozwiązań scenicznych, powstałych w nurcie teatrów alternatywnych. To próba ukazania artystycznego dialogu uznanych twórców z młodym pokoleniem reżyserów. W tegorocznym programie pojawiają się  takie nazwiska jak Słobodzianek, Smolar, Ziemilski, Twardoch czy Kalwat. 

Tegoroczne Konfrontacje mają na celu szczególne docenienie roli, jaką w procesie budowania spektaklu odgrywa szeroko pojęta literatura. Dlatego 27. edycja odbywa się pod hasłem „Literatura chce więcej”. 

Konfrontacje Teatralne potrwają w Lublinie od 1 do 30 października. Większość spektakli odbędzie się w Centrum Kultury. Szczegółowy program jest na stronie: konfrontacje.pl