W Lublinie można oglądać najpiękniejsze ikony Podlasia

2022-01-27 14:59

To w ramach wystawy zatytułowanej "Oto ja Służebnica Pańska", czynnej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego.

​Ikony pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Mówi Marta Doroszuk, kuratorka wystawy. - Główną bohaterką wystawy jest Maria, Maryja – kobieta, matka Boga, przewodniczka, opiekunka, orędowniczka, pocieszycielka… Kult i obraz Matki Bożej w sztuce ruskiej zajmują wyjątkowe miejsce. Od momentu przyjęcia przez Ruś Kijowską chrześcijaństwa kult Bogurodzicy stał się ważnym elementem duchowości tych ziem. Połowa modlitw wznoszonych do Boga skierowana jest do Matki Bożej, a w malarstwie ikonowym większość ikon to ikony maryjne. Na wystawie zaprezentowane zostaną 103 ikony, w tym 82 ikony na desce oraz zbiór ikon metalowych tzw. podróżnych, przenośnych. Tematyka ikon to m.in. sceny z życia Maryi znane z Pisma Świętego, czy literatury apokryficznej, legend oraz autorskie wizerunki Bogurodzicy z Dzieciątkiem.

Jak dodaje Ewa Hadrian z Działu Informacji i Promocji biblioteki - Wstęp jest wolny. Wystawa będzie czynna do 26 marca.​ Szczegóły na stronie wbp.lublin.pl Podczas wystawy czynny jest specjalny kiosk multimedialny, można w nim zobaczyć inne zbiory podlaskiego muzeum. Wystawie towarszyszy też prezentacja ksiąg.