W Lublinie odbędą się Mistrzostwa Świata w karate tradycyjnym

Do Lublina przyjadą najlepsi karatecy by walczyć o medale. W grudniu stolica regionu będzie gospodarzem międzynarodowego turnieju.
Po raz pierwszy będą organizowane wspólnie, przez cztery spośród pięciu światowych organizacji zajmujących się karate tradycyjnym. Lublin tym samym przejdzie do historii. Mówi Ilja Jorga, prezydent Światowej Federacji Karate. - Lublin ma bardzo ważną historycznie szansę. W tym roku po raz pierwszy spróbujemy zjednoczyć światowe karate. W Lublinie zaczną się pierwsze mistrzostwa świata zjednoczonego karate. Jest to normalne, że turniej odbędzie się w Lublinie, ponieważ w Polsce ogólnie było od wielu lat. Jednym z najsilniejszych krajów w karate jest Polska. Mam obowiązek, ponieważ jestem także trochę Polakiem. To jest również moja ojczyzna i muszę coś dla niej zrobić. Chcę podziękować prezesowi Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, Panu Maciejewskiemu i Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Jarosławowi Stawiarskiemu. Oni rozumieją nasze zamierzenia i jest to bardzo dobre dla przyszłości karate.
Światowa Unia Karate Tradycyjnego chce w najbliższym czasie zintegrować światowy ruch karate i rozproszone organizacje. Działania mają wspierać starania karate tradycyjnego, do uznania tego sportu, jako dyscypliny olimpijskiej. Mówi Andrzej Maciejewski, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i jeden z inicjatorów unifikacji światowego karate. - Nigdy w historii karate tradycyjnego na Lubelszczyźnie nie organizowaliśmy tak wielkiej i tak prestiżowej imprezy. Zawody odbędą się w dniach 8-11 grudnia w Hali Globus. Wtedy odbędą się już konkurencje sportowe a kilka dni wcześniej szkolenie sędziów i kongresy.
Światowa Unia Karate Tradycyjnego zrzesza 56. krajów, bez zawieszonych Rosji i Białorusi. Wracając do prezydenta federacji karate, Ilja Jorga jest Serbem ale ma polskie korzenie. Jego rodzina pochodzi z Łomży. Sensei jest jedną z największych osobowości światowego karate i wybitnym mistrzem o międzynarodowej renomie.