W Lublinie trwa Ekumeniczny Festiwal Wokalny ADVENTUS

2022-11-30 16:05
Ekumeniczny Festiwal Wokalny ADVENTUS - plakat
Autor: mat. organizatora Ekumeniczny Festiwal Wokalny ADVENTUS - plakat

To cykl koncertów w lubelskich kościołach i nie tylko. Festiwal organizowany jest przez Archidiecezję Lubelską w każdą niedzielę Adwentu. Występują międzynarodowi i polscy artyści, a patronem medialnym muzycznych spotkań jest Radio Plus Lublin.

Na najbliższym koncercie pojawi się muzyka adwentowa i bożonarodzeniowa społeczności afrykańskiej Lublina. Wystąpią: CANAAN GROUP (Zimbabwe, Kenia, Maroko, Polska). Koncert w Trybunale Koronnym odbędzie się 4 grudnia o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.

"Czas Adwentu jest właściwym momentem, aby szeroko prezentować duchowe tradycje, wykraczające poza ramy jednej wspólnoty. Adwent w tradycji chrześcijańskiej jest czasem oczekiwania na narodziny Boga. Ma charakter uniwersalny, a podobne, przepełnione nadzieją obrzędy są obecne w większości systemów religijnych. W czasach, kiedy wspólnotowość wymaga redefinicji, ważne jest realizowanie działań, które mają za zadanie propagowanie gościnności, łączności duchowej, wzajemnego wsparcia i uważności. Poprzez sztukę i wspólne doświadczenie estetyczne i duchowe, będzie budować wspólnotę osób wierzących i tych wszystkich, którzy mają potrzebę rozwoju duchowości własnej i swojej wspólnoty" - piszą organizatorzy wydarzenia.

W ramach festiwalu został powołany Chór Młodzieżowy Miasta Lublin. Po szeregu prób, które trwają już od października odbędzie się koncert finałowy - zamykający wydarzenie, na którym nowo powołany chór wykona premierowy utwór autorstwa kompozytora Pawła Łukaszewskiego.

Program najbliższych koncertów:

2 NIEDZIELA ADWENTU (04.12.2022r.) godzina 18.00. Trybunał Koronny - Przestrzeń koncertowa / muzyka adwentowa i bożonarodzeniowa społeczności afrykańskiej Lublina. Wystąpią: CANAAN GROUP (Zimbabwe, Kenia, Maroko, Polska).

3 NIEDZIELA ADWENTU (11.12.2022r.) godzina 19.00. Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Chór Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

4 NIEDZIELA ADWENTU (18.12.2022r.) godzina 20.00. Archikatedra Lubelska. Koncert finałowy / prapremiera utworu Pawła Łukaszewskiego. CHÓR MŁODZIEŻOWY MIASTA LUBLIN, powołany specjalnie na Festiwal Adventus.

30 GRUDNIA godzina 15.00 – kolędowanie CHÓRU MŁODZIEŻOWEGO MIASTA LUBLIN w Bożonarodzeniowej Lubelskiej Szopce w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia w Lublinie. 

Patronem medialnym muzycznych spotkań jest Radio Plus Lublin.