W Lublinie trwają Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

2022-09-08 21:06
Świętokrzyskie Koncerty - plakat
Autor: mat. organizatora Świętokrzyskie Koncerty - plakat

To już drugie z trzech koncertowych spotkań w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Lublinie. Będą wybitni artyści i muzyka epoki romantyzmu. Tym razem na organach zagrają goście z Ukrainy.

Od roku 2014 w Lublinie organizowane są koncerty muzyki organowej i kameralnej, początkowo pod nazwą Bronowickie Koncerty Muzyki Organowej I Kameralnej "MUZYKA MOJĄ MODLITWĄ" odbywające się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie przy ul. Fabrycznej. Następnie pod nazwą "ŚWIĘTOKRZYSKIE KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ" pochodzącą od wezwania nowego miejsca cyklu-kościoła Świętego Krzyża.

Od pierwszej edycji koncertów funkcję dyrektora artystycznego sprawuje Michał Kopyciński. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. Studiował również w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin. Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą. Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie.

Drugi z koncertów 9 edycji wydarzenia odbędzie się 11 września o godzinie 19.00. Na organach zagrają Jelyzaweta Bilokopytowa i Georgij Kurkov z Ukrainy.

Artyści prywatnie są małżeństwem z ponad 45-letnim stażem i koncertują wspólnie od 12 lat. Występowali wielokrotnie na festiwalach muzyki organowej w Ukrainie i Europie. W Lublinie duet wykona kompozycje Bacha, Rossiniego, Debussiego oraz Griega.

Wrześniowe koncerty w kościele pw. Świętego Krzyża przy ulicy Pogodnej w Lublinie rozpoczynają się w niedzielę o 19.00. Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.