Wakacyjne prezentacje organowe w Kazimierskiej Farze

2022-07-19 15:12
Ks. Attila Honti
Autor: Parafia Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. Ks. Attila Honti grający na organach w Kazimierskiej Farze.

Mają 400 lat i unikatowe brzmienie. Organy w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym są najstarsze w Polsce. Teraz można poznać je nieco bliżej. Przez całe wakacje w świątyni trwają mini koncerty, połączone z krótkim opisem zabytkowego instrumentu. Spotkania z muzyką i historią przygotował dla turystów dyrygent i organista, ksiądz Attila Honti.

Niepowtarzalnego brzmienia instrumentu można posłuchać m.in. w letnie sobotnie wieczory podczas Kazimierskiego Festiwalu Organowego, ale także codziennie w wakacje. Prezentacje organowe w Kazimierskiej Farze są bezpłatne i potrwają do końca sierpnia. Odbywają się codziennie o godzinie: 12.00, 13.30, 15.00 oraz 16.30. Spotkania przygotował ks. Attila Honti, dyrektor Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses.

Po prezentacjach jest także możliwość nabycia płyt z muzyką organową i publikacji dotyczących instrumentu oraz kazimierskiej fary.

Kazimierskie organy to prawdopodobnie najstarsze zachowane w całości organy w Polsce. Za ich twórcę uważa się Szymona Liliusza - osiadłego w Kazimierzu organmistrza pochodzenia włoskiego. Organy kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym powstały ok. 1620 roku. Instrument został umieszczony na drewnianym chórze muzycznym zlokalizowanym nad emporą murowaną. W dwóch kartuszach (podwieszonych pod parapetem chóru drewnianego) widnieją napisy: ANNO (z lewej strony) oraz 1620 (z prawej strony).

Instrument był wielokrotnie przebudowywany, po raz pierwszy po najeździe Szwedów w 1656 roku. Niemniej, zachowało się wiele pierwotnych jego elementów, m.in. mechaniczna traktura gry, klapowe wiatrownice i większość głosów. Organy mają 36 rejestrów, rozdysponowanych na dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. Zachował się oryginalny stół gry z tzw. krótką oktawą i klawiszami w kolorze drewna. Do włączania poszczególnych głosów służą specjalne, metalowe pocięgła. Klucze rejestrowe dla sekcji pozytywu znajdują się za plecami grającego. Poza właściwymi głosami organy zostały wyposażone w rejestr kotłów i dzwonków.

Dodatkowe informacje są na stronie i profilu parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.