Watykan: Papież zawierzy Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-03-23 10:33
Papież Franciszek
Autor: Senat RP flickr.com Papież Franciszek

W piątek, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Biskup Rzymu dokona tego w bazylice Świętego Piotra podczas nabożeństwa pokutnego.

Akt ten jest odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na prośbę ukraińskich biskupów i wiernych z różnych krajów świata.

Prośbę o zawierzenie Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi wyrazili biskupi rzymskokatoliccy Ukrainy, którzy reprezentują głos zapewne także tych osób, które w pamięci noszą wizję prorocką Dzieci z Fatimy. To jest punkt odniesienia do którego ta modlitwa poświęcenia ma nawiązywać – wyjaśnia ks. dr hab. Kazimierz Pek ,prof. KUL, kierownik Katedry pneumatologii, eklezjologii i mariologii z KUL.

13 lipca 1917 r., Matka Pana obiecała w widzeniu prorockim, które otrzymały dzieci, że któregoś dnia wróci, by prosić o poświęcenie Rosji swojemu Niepokalanemu Sercu. 12 lat później, nocą 13 lipca 1929 r., Maryja przekazała s. Łucji: „Nadszedł czas, kiedy Bóg chce, by ojciec święty w jedności z biskupami z całego świata poświęcił Rosję mojemu Niepokalanemu Sercu. To ją uratuje. Sprawiedliwość Boża potępiła wiele dusz za grzechy popełnione przeciwko mnie, dlatego przychodzę, by prosić o zadośćuczynienie. Poświęć się w tej intencji i módl się”.

Główne przesłanie orędzia fatimskiego to wezwanie do nawrócenia. Wezwanie, aby poświęcić Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi kieruje naszą uwagę do słów Jezusa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, nawiązując tym samym do tego czym jest serce Matki Pana. A Jej serce jest wypełnione miłością Ojca, który posyła Anioła i mówi „Raduj się! Jesteś przemieniona łaską. Będziesz Matką Zbawiciela”. W czasie dialogu, który się rozpoczął w dzień Jej Zwiastowania, zamieszkuje Syn Boży mocą Ducha Świętego. Zatem w centrum serca Maryi jest miłość Boga. Ona ukazała się najmocniej w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, który pokonał demona i jego dzieła. Zatem zawierzenie to otwarcie na moc Tego, który jest Panem nieba i ziemi, Rosji i Ukrainy – zaznacza ks. K. Pek.

W proroctwie z 13 lipca 1917 r. w Fatimie Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, stwierdzając, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”. Dobrzy - dodała - zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”.

Po wydarzeniach w Fatimie miały miejsce różne akty poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi: Pius XII 31 października 1942 r. poświęcił cały świat, a 7 lipca 1952 r. w liście apostolskim Sacro vergente anno poświęcił narody Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi: „Tak jak kilka lat temu poświęciliśmy cały świat Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, tak teraz, w sposób szczególny, poświęcamy wszystkie narody Rosji temu samemu Niepokalanemu Sercu”. 21 listopada 1964 r. Paweł VI w obecności ojców Soboru Watykańskiego II ponowił poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu. Papież Jan Paweł II ułożył modlitwę w formie aktu zawierzenia, który miał być odprawiony w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Większej 7 czerwca 1981 r., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego - dodaje ks. K. Pek.

Natomiast w Świętym Roku Odkupienia papież Jan Paweł II chciał uwydatnić akt zawierzenia z 7 czerwca 1981 roku, powtórzony w Fatimie 13 maja 1982 roku. Na pamiątkę „Fiat” wypowiedzianego przez Maryję w chwili Zwiastowania, 25 marca 1984 r. na placu św. Piotra, w duchowej jedności ze wszystkimi biskupami świata, zwołanymi wcześniej, Jan Paweł II zawierzył wszystkie narody Niepokalanemu Sercu Maryi.

W tym apelu Matki Pana nie ma informacji, że ma to być jednorazowe zawierzenie. Stąd też kolejni papieże odpowiadają na wezwanie Maryi. Na miłość nie odpowiada się raz, ale stale. Ten zamysł Matki Pana, jak wiemy nie pochodzi od Niej, a od tego co wypełnia Jej serca, zatem od Ducha Świętego, który jak wiemy pozwala rozpoznawać sens wydarzeń i właściwie w nich uczestniczyć. W 1989 r. s. Łucja powiedziała, ze na ten apel Kościół za czasów papieża Jana Pawła II rzeczywiście odpowiedział – dodaje ks. K. Pek.

W czerwcu 2000 r. Stolica Apostolska ujawniła trzecią część tajemnicy fatimskiej, a ówczesny arcybiskup Tarcisio Bertone, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, podkreślił, że siostra Łucja w liście z 1989 r. osobiście potwierdziła, że ten uroczysty i powszechny akt poświęcenia odpowiadał temu, czego pragnęła Matka Boża: „Tak, to się stało - powiedziała wizjonerka - tak jak prosiła Matka Boża, 25 marca 1984 r.”

W zrozumieniu tego pomaga nam Jan Paweł II, który wyjaśnił czym jest poświęcenie. Sam także wprowadził nowe określenie: zawierzenie. Jak wyjaśnił papież: „jest to odpowiedź na miłość matki”. A zatem jeśli miłość matki jest stała to ta odpowiedź nie może być jednorazowa. Dlatego w chwilach np. zagrożenia albo w chwilach, gdy już dokonuje się ogromne zło aktualnym staje się proroctwo Dzieci z Fatimy. Ono jest dla całego Kościoła. Jest wezwaniem do miłości braterskiej, siostrzanej, aby otworzyć się na tryumf serca Maryi, którym jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a to oznacza, ze głos zła nie jest głosem ostatecznym. W tej postawie potrzeba też postawy dzieci, jak tych w Fatimie, aby dać wyraz temu, że cała moc jest w Bogu – wyjaśnia ks. K. Pek.

W specjalnym apelu abp Stanisław Gądecki przypomina, że 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Franciszek dokona w Rzymie Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu - zaznacza przewodniczący KEP.

Ten akt zawierzenia, który zaplanował Ojciec Franciszek na pewno nie jest gestem symbolicznym. Ta modlitwa to nie jest modlitwa pozorów, jest to coś niezwykle ważnego. Jest otwarciem i przyjęciem prawdy na obecność, która jest szczególnym znakiem miłości. Stąd też poruszenie serc wielu, jeszcze w kontekście, że ma to być nabożeństwo pokutne – czyli nabożeństwo w którym jest głoszona Dobra Nowina i wezwanie do nawrócenia; to otwarcie na ocalenie w Jezusie Chrystusie, który zburzył mur wrogości. Co więcej ten mur wrogości polega na tym, że zniszczył demona i jego dzieła. Obwieszcza się Ewangelię po to, aby ze zła wyciągnąć tych, którzy poddali się działaniu złego ducha, a tych, których jeszcze nie opanował – uchronić od kłamstwa, przemocy i zabójstw – konkluduje ks. K. Pek.

Modlitwy o pokój w łączności z Papieżem zanoszone będą także na Jasnej Górze. O godz. 19.30 w bazylice rozpocznie się procesja różańcową, która z Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki przejdzie symbolicznym szlakiem po wałach. Następnie w Kaplicy Matki Bożej wierni będą modlić się Akatystem - hymnem ku czci Matki Bożej typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu. W jedności z Franciszkiem będą się modlić parafie w całej Polsce.

W Lublinie - pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego - nabożeństwo połączone z aktem zawierzenia rozpocznie się o godz. 17.00 w Archikatedrze lubelskiej.