Wielka Sobota: Błogosławieństwo pokarmów

2022-04-16 13:59

W ciągu roku liturgicznego Kościół poświęca różne przedmioty: zioła, pierwociny zbóż, kwiaty i pokarmy. Natomiast w Wielką Sobotę poświęca się tylko pokarmy, które wierni nazywają Paschą. Dlaczego w Wielką Sobotę? Był to dzień, kiedy Ciało Jezusowe spoczywało w grobie oczekując na zmartwychwstanie.

Wydarzenia, jakie dokonały się od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej zostały przez Boga zapowiedziane w Starym Testamencie.

Błogosławieństwo pokarmów nawiązuje także do słów św. Pawła z Pierwszego listu do Koryntian: „czy to jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie – wszystko na chwałę Bożą czynicie”. Stąd tez wnioskujemy, że i spożywanie posiłków jest tez czynnością świętą. Dlatego modlimy się przed i po jedzeniu. A na te najważniejsze Święta Paschalne święcimy także pokarmy na stół Wielkanocny – wyjaśnia ks. Kamil Zaborek, wikariusz w parafii pw. Bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.

W liturgii świętowanie Paschy - Wielkanocy rozpoczyna się już w Wielką Sobotę, a święcenie pokarmów to jeden z gestów, który przypomina o najważniejszym dla ludzkości wydarzeniu, o zmartwychwstaniu Jezusa. Każdy produkt włożony do koszyczka ma swoją symbolikę i znaczenie w wierze katolickiej.

Baranek w koszyczku nawiązuje do tego baranka, który był spożywany w czasie Paschy Żydowskiej. Także ten baranek odnosi się do wędlin, do mięsa, które do tego koszyczka wkładamy i przynosimy do kościoła. Te pokarmy symbolizują wszelkie pokarmy, które Pan Jezus spożywał wraz z apostołami w czasie Ostatniej Wieczerzy. Chleb, pieczywo i wszelkie wypieki domowe odnoszą się do Pana Jezusa czyli do Chleba Życia. On jest tym Chlebem Życia. Tym, który rozmnożony karmi rzesze ludzi – dodaje ks. K. Zaborek.

Do świątecznego koszyczka wkłada się jeszcze ser, sól, chrzan, ciasto, czasem słodycze. Te produkty są jakby uzupełnieniem właściwej święconki. Ser pochodzi od zwierząt i w tym poświęceniu jest prośba ludu, aby Chrystus zmartwychwstały chronił od chorób ludzi i zwierzęta. W koszyczku powinny także znaleźć się jajka jako symbol nowego życia. Przez mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Pan Jezus obdarował nas nowym życiem.

W Passze Jezusa Chrystusa mocy nabrały sakramenty święte, a wśród nich sakramentu chrztu św., który jest dla nas nowym życiem. Nowym narodzinami, a konkretnie narodzinami dla Chrystusa. Zatem jajko jest symbolem nowego życia chrześcijanina, obmytego ze zmazy grzechu pierworodnego i z każdego innego grzechu w sakramencie chrztu – wyjaśnia ks. K. Zaborek.

W koszyczku z tzw. „święconką” nie powinno zabraknąć soli, która nadaje smak potrawom. Pokarmy w życiu chrześcijanina są różne w smaku : słodkie, gorzkie, pikantne i słone. Życie ludzkie jest także różnorakie i nie składa się tylko z chwil przyjemnych. Jak sól dla pokarmu, tak cierpienie nadaje ludziom smak życia.

Sól jest poświęcana. Często nad solą odmawia się modlitwę egzorcyzmu, aby sól była egzorcyzmowana. Ma nas ona chronić od strony duchowej przed złem, przed szatanem, przed grzechem. Ma nas chronić przed duchowym zepsuciem. Również większość tych pokarmów, które wkładamy do koszyczka po protu odnoszą się do Jezusa Chrystusa, który jest dla nas pokarmem na życie wieczne – dodaje ks. K. Zaborek.

Wieczorem (w Wielką Sobotę) w kościołach będzie sprawowana Liturgia Światła w czasie, której odbędzie się poświęcenie ognia i wody, a także wierni odnowią przyrzeczenia chrzcielne. Wieczorna Liturgia jest najważniejsza liturgią w ciągu całego roku liturgicznego w Kościele katolickim.