Wielki Tydzień: Czas pojednania
Chrześcijanie na całym świecie rozpoczęli modlitewne przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się czas Wielkiego Postu. Ostatni tydzień tego okresu dzieli się na dwa etapy: od Niedzieli Palmowej do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie Triduum Paschalne. Pierwsze dni Wielkiego Tygodnia ukazują wiernym pewne tajemnice, a wydarzenia opisane na kartach Nowego Testamentu wskazują wiernym potrzebę pojednania.
Czas Wielkiego Tygodnia i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najważniejszy czas w roku. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia.
Ja myślę, że Wielki Tydzień przeżywa właśnie pewne odrodzenie. Zwłaszcza dni Triduum Paschalnego, które nastąpią po pierwszych trzech dniach Wielkiego Tygodnia. WE te pierwsze dni: Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa, jak i w cały Tydzień Męki Pańskiej, Słowo Boże i nasza refleksja powinny być skoncentrowane na tych opisach Męki Pańskiej. Tego wszystkiego co podprowadza nas pod wydarzenia Triduum Paschalnego - mówi ks. dr Krzysztof Podstawka proboszcz parafii pw. Bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.
Na kartach Ewangelii czytanej w Wielkim Tygodniu opisana jest historia ustanowienia sakramentu kapłaństwa, Eucharystii, męki i śmierci Chrystusa oraz Jego zmartwychwstania.
Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa są to d ni w czasie, których w sposób szczególny Ewangelie poszczególnych dni ukazują nam pewne tajemnice. Dzisiejsza Ewangelia opisuje wydarzenia, gdy Chrystus odwiedza przyjaciół w Betanii i tam następuje namaszczenie Chrystusa. Wielki Wtorek jest zapowiedzią zdrady Judasza, a Wielka Środa jest dniem zdrady Judasza. Judasz dobija targu – za 30 srebrników wydaje Pana, a późniejsze aresztowanie jest konsekwencją zdrady jakiej dopuścił się Judasz - wyjaśnia ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Lubelskiej.
Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dla wiernych także dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pokuty i pojednania. To czas na duchowe przygotowanie do Wielkanocy.
Są to dni na refleksję, na wyciszenie, na ponowne przeanalizowanie jaki ten Wielki Post dla mnie był i jak go przeżyłem. Te dni mają podprowadzić nas do głównych tajemnic zbawienia, które będziemy rozważali i celebrowali, czyli czcili, podczas dni Triduum Paschalnego, a zatem Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Wielkiej Niedzieli, czyli Niedzieli Zmartwychwstania - dodaje ks. K. Podstawka.
Pierwsze dni Wielkiego Tygodnia nie wyróżniają się niczym, jeśli chodzi o liturgię. Ta jest zmieniana dopiero podczas Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (mszą Wieczerzy Pańskiej).