Wieża Trynitarska - najwyższe muzeum w Lublinie
Wyjątkowe wystawy i koncerty na wysokości 40 metrów. To wszystko proponuje Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Wieży Trynitarskiej. Zanim wejdziemy na najwyższy taras z widokiem na Lublin, możemy zobaczyć wystawę historycznych szat liturgicznych oraz grafiki lubelskich legend.
Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem zabudowy staromiejskiej Lublina. Została wzniesiona w 1693 roku w miejscu dawnej furty miejskiej jako dzwonnica. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie z 1819 roku, a jej nazwa pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w budynkach pojezuickich w latach 1781–1814. Budowla łączy funkcje wieży i bramy. W przeszłości była dzwonnicą i wagą miejską. Obecnie w wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. W muzeum znajdują się zbiory przedmiotów użytku religijnego m.in. rzeźby, ikony, stroje liturgiczne, interesująco zaprezentowane pomiędzy belkami nośnymi i dzwonami Wieży.
Na ekspozycjach można oglądać dwie wystawy. Pierwsza z nich zatytułowana „Tkanina ukryte piękno” nawiązuje do unikatowych i zabytkowych szat, które należą do lubelskiej archidiecezji. Jedną z atrakcji na wystawie jest wypożyczony z Kurowa XVIII-wieczny pas kontuszowy czy ornat wyhaftowany przez królową Elżbietę Habsburżankę. Druga wystawa dotyczy prac powiązanych z lubelskimi legendami Jolanty Michalak - przewodnikiem po Lublinie.
Nową atrakcją Wieży Trynitarskiej jest kawiarnia otwarta obok wejścia na taras widokowy, mieszczący się na wysokości 40 metrów.
Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Wieży Trynitarskiej w najbliższym czasie ma też muzyczne propozycje. Podczas Nocy Kultury będzie można posłuchać po raz pierwszy w historii występu chóru, śpiewającego z tarasu widokowego. W czerwcu zabrzmi także na wysokości 40 metrów muzyka jazzowa w ramach cyklu koncertów na wieży.
Informacje o wszystkich propozycjach można śledzić na profilu - Wieża Trynitarska w Lublinie.