WOT: Terytorialsi na szkoleniu z hipotermii

2021-12-21 8:50
Terytorialsi odbywają szkolenie z pierwszej pomocy w przypadku hipotermii
Autor: WOT/st. szer. Wioletta SAS Terytorialsi odbywają szkolenie z pierwszej pomocy w przypadku hipotermii

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło realizację kursów z  zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadkach wystąpienia hipotermii. Szkolenie to dedykowane jest żołnierzom WOT, którzy w ramach realizowanej operacji pk. „Silne Wsparcie” pełnią służbę przy granicy państwa.

Szkolenie podzielone jest na dwa moduły - pierwszy teoretyczny i drugi, w którym żołnierze przechodzą praktyczne szkolenie z zakresu przeciwdziałania oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia hipotermii. Dodatkowo w  ramach części praktycznej szkolenia kursanci poznają tajniki survivalu oraz elementy ratownictwa wodnego.

W ramach realizowanej operacji Silne Wsparcie żołnierze wielokrotnie ratowali ludzkie życie i pomagali osobom, które przedostały się przez granicę. Temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza i to właśnie z tego powodu CSWOT przygotowało kurs w zakresie przeciwdziałania skutkom hipotermii. Jego celem jest nauczenie żołnierzy jak właściwie przeciwdziałać i nieść pomoc w sytuacjach wychłodzenia, odmrożeń oraz bezpośredniego zagrożenia życia” - powiedział płk Edward CHYŁA, Komendant Centrum Szkolenia WOT.

Jak czytamy w komunikacie Wojsk Obrony Terytorialnej nadesłanym do naszej Redakcji: pierwszy kurs w zakresie przeciwdziałania skutkom hipotermii zrealizowany został w  poniedziałek, 13 grudnia br., w Olsztynie i uczestniczyło w nim 20 żołnierzy z  4  Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie kurs realizowany jest codziennie w różnych Brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie całego kraju, a do końca roku przeszkolonych zostanie kilkuset Terytorialsów.

Szkolenia prowadzi kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z  Torunia.