Wynalazek KUL nagrodzony złotym medalem w Tajlandii

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lubline osiągnęli kolejny międzynarodowy sukces. Ich wynalazek – naturalny preparat przeciwbakteryjny – zdobył złoty medal na Międzynarodowych Targach IPITEx 2025 w Bangkoku.
Preparat, opracowany przez badaczy z Instytutu Nauk Biologicznych KUL, powstał na bazie ekstraktu z opadłych liści drzew. Wyróżnia się silnym działaniem antybakteryjnym, szczególnie wobec gronkowców, i może znaleźć zastosowanie w suplementach diety, kosmetykach oraz jako wsparcie dla antybiotykoterapii. Jego produkcja jest ekologiczna i niskokosztowa.
Za innowacyjny wynalazek odpowiada zespół naukowców: dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL, dr hab. Konrad Kubiński, prof. KUL, dr hab. Monika Janeczko oraz dr hab. Oleg Demchuk, prof. KUL. Ich badania wykazały, że preparat najsilniej hamuje wzrost bakterii z rodzaju gronkowiec. Jego zaletą jest dostępność, łatwość produkcji oraz jej niskie koszty. Surowiec ten traktowany jest obecnie jako biomasa odpadowa, zatem jego wykorzystanie jest działaniem wspierającym świadomość ekologiczną.
- To nie tylko ogromny sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także potwierdzenie, że polska i lubelska myśl technologiczna jest doceniana na świecie – mówi Patrycja Figiel-Syroka z Centrum Komercjalizacji Nauki KUL.
Sukces KUL to część większego osiągnięcia polskich zespołów, które podczas targów zdobyły łącznie 11 złotych medali.