Wystawa bożonarodzeniowa w Muzeum Wsi Lubelskiej

Kartka ze zbiorów MWL, 1921 r.
Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej Kartka ze zbiorów MWL, 1921 r.

Na ekspozycji będą prezentowane m.in. szopki z bogatą kolekcją figurek kolędników, drzewka choinkowe ozdobione ręcznie wykonanymi dekoracjami, karty pocztowe sprzed stu lat czy prezenty świąteczne darowane niegdyś dzieciom z okazji Bożego Narodzenia. Zbiory można oglądać do 2 lutego 2023 roku.

W lubelskim skansenie można oglądać wystawę dedykowaną zbiorom bożonarodzeniowym Muzeum Wsi Lubelskiej. Wystawa pt. "Wszystko się zmieniło jak nigdy nie było" odwołuje się do trzech obszarów reprezentujących tradycje bożonarodzeniowe na terenach przedwojennej Lubelszczyzny, a stanowią je: ŚWIĄTECZNE ZDOBIENIE IZBY, DAR ŻYCZEŃ I DAR PREZENTÓW oraz KOLĘDOWANIE Z SZOPKĄ. Na wystawie nie zabraknie atrybutu dzisiejszych świąt – choinki, to na jej przykładzie zostanie pokazana historia zwyczaju oraz bogata symbolika tradycyjnych ozdób. Ponadto na wystawie będzie prezentowana kolekcja unikatowych kart pocztowych, które mieszkańcy Lubelszczyzny wysyłali sobie z życzeniami na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Ważną część przygotowanej ekspozycji stanowią szopki wraz z bogatą kolekcją figurek, które są elementem jednej z najdawniejszych form kolędowania życzącego. Z myślą o najmłodszych pojawią się też zabawki-prezenty, jakie dzieci mogły niegdyś znaleźć pod świąteczną choinką.

Ekspozycję można oglądać w galerii na pietrze ratusza z Głuska (sektor Miasteczko) do 2 lutego 2023 r. Godziny otwarcia: 10:00-14:00 (codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni: 24.12.2022 – 01.01.2023 r.) Wstęp na wystawę w ramach biletu wstępu do muzeum.

źródło: MWL