XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie [AUDIO]
Konkurs należy do najważniejszych tego typu wydarzeń artystycznych na świecie. O pierwsze miejsca zabiegać będzie w tym roku ponad 40 osób - wybitnie uzdolnionych międzynarodowych skrzypków. Wydarzenie rozpocznie się 14 września i ma charakter otwarty.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego potrwa w Lublinie od 14 do 20 września. Miejscem wystąpień uczestników będzie Trybunał Koronny na Starym Mieście.
W Koncercie Inauguracyjnym, który odbędzie się 14 września wystąpią pianistka z Akademii Muzycznej w Poznaniu dr Joanna Zathey-Wójcińska i znakomity skrzypek, Laureat Konkursu w Lublinie Jarosław Nadrzycki. Konkurs zakończy Koncert Laureatów, który odbędzie się 20 września 2024 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie.
Laureaci Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie od lat osiągają znaczące sukcesy na najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach, prowadzą aktywną działalność koncertową – solistyczną, kameralną, są liderami cenionych orkiestr symfonicznych. Konkursowi od lat Patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bogatej historii Konkursu figurują nazwiska wybitnych dziś skrzypków, którzy w Lublinie odnosili swoje pierwsze międzynarodowe sukcesy, wśród nich: Vadim Repin, Maxym Vengerov, Victoria Mułłova, Piotr Pławner, Bartosz Bryła, Bartłomiej Nizioł, Dominika Falger, Stefan Tarara, Patrycja Piekutowska, Yumi Arata, Li Chuan Yun, Denis Goldfield, Julia Park, Ilia Gringolts, Keisuke Okazaki, Esther Yoo i wielu, wielu innych. Konkurs promuje klasyczną literaturę skrzypcową, także dzieła najwybitniejszych kompozytorów polskich oraz związanych z Lublinem i Lubelszczyzną: Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego.
Kompleksowy charakter programu Konkursu pozwala na wyłonienie młodych skrzypków obdarzonych szczególnym talentem muzycznym i możliwościami wykonawczymi. Konkurs w Lublinie uważany jest za swoisty wstęp do artystycznej kariery, inspirację dla wielu adeptów sztuki wiolinistycznej w kraju i na świecie. Międzynarodowe Jury Konkursu stanowią wybitni Profesorowie i Pedagodzy skrzypiec.
Przewodniczącym Jury jest prof. Zakhar Bron (Rosja/Niemcy/Szwajcaria) – wykładowca w Royal Academy of Music w Londynie, Konserwatorium w Rotterdamie, Musik Hochschule w Lubece, Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, Hochschule für Musik und Theater w Zurychu, Hochschule für Musik w Kolonii, Konserwatorium w Jokohamie i Pekinie, Wiceprzewodniczącym Jury prof. Roman Lasocki – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, wieloletni Rektor i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, która to uczelnia wraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu sprawują opiekę merytoryczną nad Konkursem. Tradycją Konkursu jest, że w pracach Jury zawsze uczestniczy Profesor pochodzący z Lublina. W obecnej edycji będzie to prof. Dominika Falger (Austria/Polska) – wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu oraz Konservatorium Wien – Privatuniversität w Wiedniu, absolwentka OSM I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie. Pozostali Członkowie Jury to Profesorowie: Michael Stricharz z Konserwatorium w Hamburgu, Marcin Baranowski z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Prof. Aiman Mussakhajayeva, Rektor Uniwerytetu Muzycznego w Almaty w Kazachstanie, Maurizio Sciaretta z Konserwatorium z Bolonii oraz Yair Kless z Konserwatorium we Wiedniu i w Tel-Aviwie.
Skrzypcowy „genius loci” miasta nad Bystrzycą z pewnością sprzyja młodzieży muzycznej i dobrze służy jej pedagogom. Tak to miasto Henryka Wieniawskiego od wielu lat jest ważkim miejscem międzynarodowych konfrontacji wiolinistycznych. Właśnie ze względu na bardzo wysoki poziom wykonawczy od roku 2021 Konkurs zmienił nazwę z Konkursu Młodych Skrzypków na Konkurs Skrzypcowy. Jego Uczestnicy są tylko młodzi wiekiem, ale często dorównują lub przewyższają umiejętnościami najlepszych, dojrzałych wirtuozów skrzypiec na świecie. W tym roku, po raz szesnasty gościmy w Lublinie najwybitniejszych Profesorów, Pedagogów oraz 47 młodych wiolinistów z 21 krajów świata w tym 13 z Polski.
Lubelski Konkurs, organizowany co trzy lata, uznany został przez wybitnych profesorów i pedagogów za największą tego typu imprezę na świecie.
Głównym organizatorem Konkursu jest istniejące 126 lat Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie - jedno z najstarszych Towarzystw Muzycznych w Europie i na świecie.
Działania wspierają swoim autorytetem, patronując imprezie: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Prezydent Miasta Lublin.
Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus.
źródło: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie