XVII Akademia Kozłowiecka w Muzeum Zamoyskich [AUDIO]
Nawiązuje do postaci Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego i jego nauczania. W pałacu w Kozłówce odbędzie kolejna Akademia Kozłowiecka. W programie otwartego spotkania nie zabraknie wykładów, rozmów i jak zawsze ciekawych gości.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapraszają do udziału w XVII Akademii Kozłowieckiej, która odbędzie się 14 września 2024 r. w Kozłówce.
Akademia Kozłowiecka to cykl spotkań i rozmów o Błogosławionym Stefanie Wyszyńskim, Jego nauczaniu oraz Katolickiej Nauce Społecznej. Rozpoczęte w 2018 roku, stały się już tradycją i ważnym wydarzeniem w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
W czasach okupacji hitlerowskiej ksiądz Stefan Wyszyński prowadził wykłady, konferencje i pogadanki dla sióstr franciszkanek oraz osób przebywających w majątku rodziny Zamoyskich w Kozłówce. Nazywano je Akademią Kozłowiecką. W nawiązaniu do niej Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego patronem jest Prymas Stefan Wyszyński i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zainicjowały cykl konferencji naukowych pod tą samą nazwą. Wracamy do nauczania Prymasa Tysiąclecia, przypominając Jego postać i wskazując na związki z Lubelszczyzną.
PROGRAM:
9.00 – Wyjazd z parkingu Muzeum Zamoyskich Kozłówce i przejazd do Szkoły Podstawowej w Samoklęskach.Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Stanisławowi Długoszowi, poecie, Oficerowi I Brygady Legionów Polskich. Nastąpi również złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci Poległych Legionistów w Bitwie pod Samoklęskami i Kamionką w 1915 roku.
Powrót do Kozłówki
10:30 – Msza Święta w Kaplicy Pałacowej z wystawieniem relikwii Bł. Stefana Wyszyńskiego. Homilię wygłosi Ks. dr Krzysztof Stola Asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Lublinie.
11:30 – Przerwa kawowa
12:00 – Inauguracja XVII Akademii Kozłowieckiej: Andrzej Pruszkowski, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Marcin Sułek, Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.Podczas inauguracji świadectwo wygłosi Pani Stanisława Grochowska, Dyrektor Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie (była wieloletnia Dyrektor Generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego).
12:30 – „Bł. Kardynał Stefan Wyszyński i Abp. Antonii Baraniak – w jedności, na wspólnej drodze służby Kościołowi i narodowi w czasach ateistycznej dyktatury” – Bogdan Kędziora, historyk, współpracownik Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
12:50 – „Świadectwo życia i posługi Biskupa Antoniego Baraniaka – w 120 rocznicę urodzin duchownego” – Ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, salezjanin, historyk, dyrektor Archiwum Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej, kierownik Ośrodka Postulatorskiego Inspektorii Pilskiej wykładowca w Salezjańskim Instytucie Teologicznym w Krakowie, wiceprezes Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, ogólnopolski kapelan Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej i Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, Członek wielu stowarzyszeń naukowych i społecznych.
13:10 – Przerwa kawowa
13:30 – „Moje spotkanie z Bł. Stefanem Wyszyńskim” – Teresa Janczewska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
13:50 – „Historia i wspomnienie o rodzinie Zamoyskich” - Jadwiga „Inka” Zamoyska, córka Jadwigi i Aleksandra „Leszka” Zamoyskich, ostatnich właścicieli Kozłówki. Będzie to spotkanie w formie rozmowy, którą przeprowadzi Grażyna Antoniuk, pracownik Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
14:10 – „Stanisław Długosz – poeta, legionista” – Krystyna Tatarczak, przewodnik lubelski
14:30 – Zwiedzanie wystawy czasowej w Teatralni „1944. Meandry historii”
15:00 – Poczęstunek i zakończenie
Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.