„Zapałka wzniecająca ogień” – dziękczynienie za beatyfikację bł. Pauliny Jaricot

2022-09-30 12:30
Bł. Paulina Jaricot
Autor: Archidiecezja lubelska Bł. Paulina Jaricot

Pomimo trudności braku znajomości zasad komunikacji w XIX w. stworzyła ogólnoświatowy system modlitwy i wspierania misji. Urodzona w zamożnej rodzinie - zmarła w biedzie i zapomnieniu. Od 22 maja 2022 roku jest błogosławioną Kościoła katolickiego, a o jej wstawiennictwo modlą się wierni na wszystkich kontynentach.

W doświadczonej duchowo Francji wyrosła kobieta, której dzieło jest znane i kontynuowane w Kościele na całym świecie. Celem tego jest pomoc w misyjnej działalności Kościoła. Paulina Jaricot, która żyła w latach 1799-1862 była założycielką Żywego Różańca. To także ona zapoczątkowała Papieskie Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Błogosławiona żyła w XIX wieku. Choć Paulina uważała się tylko „za zapałkę wzniecającą ogień”, to jednak stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele. Była założycielką Dzieł Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, który stanowił duchowe wsparcie tych dzieł ewangelizacyjnych Kościoła - mówi ks. Marek Warchoł, proboszcz parafii p.w. MB Różańcowej w Lublinie.

W dzieciństwie prowadziła dosyć frywolny styl życia. Pewnego dnia dziewczyna doznała wypadku, spadając z wysokości. Gdy dochodziła do zdrowia i mierzyła się z powikłaniami neurologicznymi – zaczęła bardziej interesować się życiem duchowym, czytać Biblię i regularnie uczestniczyć w Eucharystii. W wieku 18 lat złożyła śluby czystości i wstąpiła do dominikańskiego zakonu świeckich. W swojej działalności skupiała się na modlitwie i pomocy ubogim kobietom. W tym czasie jej grupa modlitewna przekształciła się w oficjalne, zatwierdzone przez Kościół Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z korespondencji listownej jaką prowadziła ze swoim bratem uczącym się w seminarium wynika, że wtedy po raz pierwszy zainteresowała się tematyką misji. Dzieło stworzone przez Paulinę, przybrało nazwę Związku Lyońskiego, bardzo szybko się rozrosło. Utworzyła z tego szybko rozrastająca się sieć modlitewną, opartą na odmawianiu różańca i otoczeniu misji modlitewnym wsparciem. Związek Lyoński wkrótce został przemianowany na Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Prosząc o światło Ducha Świętego, Paulina opracowała podobny do zbierania pieniędzy system modlitwy. Każdy z członków grupy, nazwanej Różą Różańcową, zobowiązywał się do codziennego rozważania jednej dziesiątki różańca. Ruch Żywego Różańca oficjalnie pobłogosławił i zatwierdził papież Grzegorz XVI. Z Lyonu rozwinął się na Francję, Europę, w końcu – stał się ruchem globalnym.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Do uznania heroiczności jej cnót doprowadził Jan XXIII w 1963 r. Natomiast 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za jej wstawiennictwem. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył kardynał Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z którą związane są Papieskie Dzieła Misyjne.

Wierni z Archidiecezji lubelskiej na wspólnej modlitwie będą dziękować za beatyfikację bł. Pauliny Jaricot. Spotkanie odbędzie się w parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, 1 października br., o godz. 10.30. W programie jest prelekcja o nowej Błogosławionej, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa oraz Msza św. o godz. 12.00.