Zdrowy rozsądek i bezpieczne zachowanie czyli jak wypoczywać w lesie
Spokojny spacer i podziwianie przyrody, pieszy rajd a może biwak, namiot czy ognisko? Sposobów na wypoczynek w lesie jest sporo ale zanim na taki się zdecydujemy, warto sprawdzić, czy do lasu w ogóle możemy wejść.
Decyduje o tym stopień zagrożenia pożarowego i wilgotność ściółki, przypomina Andrej Szacoń z Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie: - W ostatnich latach co raz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem suszy i zagrożeniem pożarowym w lasach. To zagrożenie wynika z małej wilgotności ściółki. Jest ona badana dwa razy dziennie o 9 i 13 i na tej podstawie. Na tej podstawie są ustalane stopnie zagrożenia pożarowego. Wyróżniamy cztery: to brak zagrożenia, pierwszy stopień to małe zagrożenie, drugi stopnień - średnie i trzeci - oznaczający duże zagrożenie. Na stronie Lasów Państwowych możemy sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego i ewentualnie także zakaz wstępu do lasów.
Skoro wiemy już jakie są stopnie zagrożenia i co oznaczają to o czym jeszcze warto wiedzieć decydując się na leśną wycieczkę? - Tu najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek, wyjaśnia Szacoń: - Nie używamy w lasach otwartego ognia, nie wjeżdżamy do lasu samochodem i rozpalamy ogniska i biwakujemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Warunkiem jest to, ze stopnień zagrożenia pożarowego pozwala nam na wejście do lasu.
Co zrobić, gdy zauważymy, że w lesie pojawił się ogień? Jak wyjaśnia Andrzej Szacoń z lubelskiej Straży Pożarnej: - Gdy wchodzimy do lasu warto sprawdzić, jaką ścieżką się poruszamy i w jakim oddziale jesteśmy. Każdy oddział ma swój numer. Jego podanie służbom ułatwi wysłanie strażaków precyzyjnie w miejsce pożaru. Jeżeli mamy telefon z włączoną lokalizacją, warto śledzić ją na bieżąco. To pozwoli w łatwy i szybki sposób zgłosić miejsce pożaru.
Stopnie zagrożenia pożarowego można sprawdzić na stronie lasy.gov.pl