Złoty jubileusz Ruchu Światło Życie Archidiecezji Lubelskiej

2022-12-03 14:14
Wystawa z okazji 50-lecia Ruchu Światło Życie w Archidiecezji Lubelskiej
Autor: ZS Wystawa z okazji 50-lecia Ruchu Światło Życie w Archidiecezji Lubelskiej

Wspólnota w Archidiecezji Lubelskiej istnieje już 50 lat. Jej założycielem jest ksiądz Franciszek Blachnicki, który w latach 70 ubiegłego wieku mieszkał i pracował w Lublinie. Zadaniem Ruchu Światło Życie jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan. Złoty jubileusz wspólnota będzie świętować przez cały najbliższy rok.

Lublin to wyjątkowe miejsce dla historii Ruchu Światło Życie. To tu mieszkał i pracował jego założyciel ks. Franciszek Blachnicki, związany także przez wiele lat z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Symboliczny jubileusz liczony jest od pierwszych rekolekcji wakacyjnych (oaz) zorganizowanych na terenie Diecezji Lubelskiej w Klemensowie podczas wakacji 1973 r. Z tej okazji Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej jubileuszu 50 - lecia rozpocznie świętować już na początku grudnia. Obchody potrwają także przez cały 2023 rok.

Uroczystości patronalne Ruchu miały miejsce w archikatedrze lubelskiej i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, wieczoru wdzięczności, muzyki i wspomnień.

Kolejne stacje jubileuszowe: 7 stycznia 2023 - spotkanie opłatkowe w parafii św. Antoniego w Lublinie oraz 27 lutego 2023 - spotkanie w parafii Świętej Rodziny w Lublinie w rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.

- W ten sposób wyrażamy wdzięczność za to, że Ruch trwa, rozwija się i wciąż pociąga ludzi, którzy chcą żyć odkrywając wspólnotę z Bogiem - mówi Mówi ksiądz Jerzy Krawczyk moderator Ruchu w Archidiecezji Lubelskiej.

Obecnie w archidiecezji lubelskiej w 226 kręgach Domowego Kościoła formuje się ponad 1800 małżonków; w grupach młodzieżowych  ok. 500 osób.

Jednym z uczestników jubileuszu był pan Witold Kowalczyk, który wraz z żoną wszedł do Ruchu. Do udziału we wspólnocie przekonały go słowa Jana Pawła II, które usłyszał w Warszawie w czasie papieskiej wizyty: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. To one sprawiły, że związał się z Ruchem, wspomina Radiu Plus Lublin.

Złoty jubileusz wspólnoty jest okazją do pokazania okolicznościowej wystawy pt.,,Podróż przez pokolenia", którą można oglądać w Archikatedrze Lubelskiej, potem odwiedzi ona parafie w Chełmie i na terenie Lublina.

Wszystkie wydarzenia jubileuszowe zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szczegóły dotyczące Ruchu Światło Życie Archidiecezji Lubelskiej są na stronie i profilu: lublin.oaza.pl