Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej

2022-07-22 9:42
Żniwowanie w skansenie
Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej Żniwowanie w skansenie

Pole żyta w lubelskim skansenie złoci się już przy wiatraku z Zygmuntowa w oczekiwaniu na nadchodzące żniwa. W niedzielę, 24 lipca pojawią się tu żniwiarze w z kosami w dłoniach, by zaprezentować, jak wyglądał zbiór zbóż na przedwojennej wsi.

W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Żniwowanie”. Kulminacyjnym miejscem wydarzenia będzie pole pomiędzy zagrodą z Urzędowa a wiatrakiem z Zygmuntowa, gdzie goście skansenu będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało żęcie i koszenie zboża, skręcanie powróseł czy wiązanie snopków. Tego dnia będzie można także wejść do wnętrza młyna i wysłuchać opowieści o tym, jak prowadzony był tam przemiał zboża na mąkę. Dodatkowo w stodole z Urzędowa odbędzie się pokaz młocki, zaś w chałupie z Żukowa zostaną upieczone podpłomyki.

 Centrum wydarzeń będzie tego dnia pole pomiędzy zagrodą z Urzędowa a wiatrakiem z Zygmuntowa (sektor Wyżyna Lubelska). Prezentowane prace polowe zostaną opatrzone komentarzem, dzięki któremu uczestnicy dowiedzą się, jaka była rola tych działań i jak istotna były żniwa – nie tylko dla społeczności wiejskiej.

Program:

11.00-14.00 - pole pomiędzy wiatrakiem z Zygmuntowa a zagrodą z Urzędowa: pokaz żęcia sierpem, pokaz koszenia kosą, odpoczynek żniwiarzy. 

11.00-14.00 opowieści o robieniu mąki i zwiedzanie młyna - wiatrak z Zygmuntowa.

11.00-12.30 pokaz wypieku podpłomyków - chałupa z Żukowa.

12.00-13.30 pokaz młócenia cepem - stodoła z Urzędowa.

Po wydarzeniu, o godz. 15.00 w kościele z Matczyna (Sektor Miasteczko) zostanie odprawiona Msza święta. Chętni do uczestnictwa we Mszy  proszeni są o  przybycie do Muzeum 15 minut przed jej rozpoczęciem. Wierni zostaną odprowadzeni z muzealnej recepcji do świątyni przez pracownika Muzeum. 

Szczegóły wydarzenia są na stronie: skansen.lublin.pl